Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Çok Farklı Başladı

Katar 2022 Dünya Kupası’nın sona ermesinin ardından Avrupa’daki her ligde futbol heyecanı kaldığı yerden devam etmeye başladı. Igor Tudor’un çalıştırdığı, milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya, Fransa Ligue 1’de ikinci yarıya çok farklı başladı.

Olimpik Marsilya

Olimpik Marsilya – Toulouse: 6 -1

2021 22 sezonunu dördüncü sırada bitiren Olimpik Marsilya hoca değişikliğine gitmiş ve takımın başına Hırvat teknik adam Igor Tudor’u getirmişti. Türkiye’de de bir dönem Galatasaray’ı çalıştıran Hırvat çalıştırıcı sonrasında Juventus’ta yardımcı hocalık yapmıştı. İtalya’da Verona takımı ile çok başarılı bir dönem yaşayan Igor Tudor, bu performansı ve oynattığı futbol ile Fransız takımı tarafından tercih sebebi oldu. Fransa’ya gelir gelmez takımın formasyonunu değiştiren Hırvat çalıştırıcının 4 3 3 yerine kanat forvetsiz 3 4 2 1 sistemine geçişi takım içinde, oyuncular arasında bazı sıkıntılar yaratmıştı.

Ligin başlamasıyla birlikte tam anlamıyla sahada fırtına gibi esen bir Olimpik Marsilya vardı Fransa’da. Bunun bir sonucu olarak da sezon öncesindeki dedikodular, eleştiriler tamamen unutuldu ve Marsilya, Fransa basınında sadece övgülerle yer alan bir takım oldu. İlk 9 hafta boyunca mağlubiyet yüzü görmeyen Marsilya takımında UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarının başlamasıyla yorgunluk belirtileri görünmeye başladı ve ilk mağlubiyet de 10. haftada lig sonuncusuna karşı alındı. Sonrasında kötü gidiş devam etti ve Marsilya takımı ilk devreyi 4. sırada bitirirken UEFA Şampiyonlar Ligi’nde de grup sonuncusu olarak da UEFA Şampiyonlar Ligi’ne ve dolayısıyla da Avrupa’ya veda etti.

Ligin ikinci devresinde sadece lige konsantre olmak zorunda olan Olimpik Marsilya’da, devre arasında Igor Tudor takımın eksiğinin fizik kondisyon ve tempo olduğunu belirleyip hazırlıklarını buna göre yaptı. Tabii artık Avrupa maçlarının olmaması da bir yönüyle avantaj oldu Olimpik Marsilya için. Ve Marsilya, Fransa Ligue 1’de ikinci devrenin ilk maçında rakibi karşısında adeta gol şov yaptı. Maçı 6 1 kazanan Igor Tudor’un öğrencileri, Fransa Ligue 1’de haftanın en farklı galibiyetine imza attı. Olimpik Marsilya’yı farka taşıyan golleri 13. dakikada V. Rongier, 41. dakikada R. Nicolaisen, 51. dakikada S. Kolasinac, 61. dakikada D. Payet, 80. dakikada penaltıdan temsilcimiz Cengiz Ünder ve 82. dakikada N. Tavares kaydetti. Konuk ekibin tek sayısı ise 66. dakikada penaltıdan Branco van den Boomen‘den geldi.

Cengiz Ünder İlk 11 Başladı

Milli oyuncumuz Cengiz Ünder Fransa Ligue 1‘in ikinci yarısının ilk maçına ilk 11 olarak çıktı ve penaltıdan bir de gol kaydetti. Cengiz Ünder aslında sezon başında da Hırvat çalıştırıcı Igor Tudor’un ilk tercihi olmuştu aslında. Ne var ki yeni rolüne uyum sağlamakta çok zorlanan oyuncu hocasının beklentilerini karşılayamamış ve yedek kulübesine çekilmişti. Igor Tudor’un ikinci devrenin ilk maçına Cengiz ile çıkması oyuncuya aslında ne kadar inandığının bir göstergesi olarak yorumlandı.