Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Tempo İstiyor

Fransa Ligue 1 için geri sayım başladı. Temsilcimizin takımı Olimpik Marsilya ikinci devrede lig ikinciliğini hedefliyor ve bunun için de teknik adam Igor Tudor’un mottosu belli; yüksek tempo. Sezona harika bir başlangıç yaparak ilk 9 maçta mağlup olmayan Olimpik Marsilya sonrasında ise ilk mağlubiyetin ardından ciddi bir düşüş yaşamış ve haftalarca galip gelemeyerek ilk devreyi 4. sırada tamamlamıştı. 2022 Katar Dünya Kupası nedeniyle normalden daha önce devre arasında giren Fransa Ligue 1’de bu süreçte kurmayları ile birlikte takımı analiz eden Hırvat çalıştırıcı Igor Tudor sorunu tempo olarak belirledi ve ligin ikinci devresinde, sezon başındaki yüksek tempoya dönülmesi gerektiğini oyuncularına aşıladı.

Olimpik Marsilya

UEFA Şampiyonlar Ligi Olimpik Marsilya’yı Yordu

Aslında sezona büyük tartışmalarla girmişti Igor Tudor’un takımı Marsilya. 2021 22 futbol sezonunda 4 3 3 oynayan takım, Igor Tudor’un gelmesi ile birlikte 3 4 2 1’e dönüş yapmıştı. Bu formasyonda oldukça zorlanan oyuncular ile Igor Tudor arasında ipler gerilmiş, Olimpik Marsilya yönetimi ise tavrını hocadan yana koyup isteyen futbolcunun belirlenen bonservisi getirmesi kaydı ile takımdan ayrılabileceğini açıklamıştı.

Bu sorunlarla sezona giriş yapan Fransız ekibi öyle bir performans ortaya koydu ki tüm bu eleştiriler bir anda unutuldu. İlk 9 hafta boyunca ligde kimsenin bileğini bükemediği Olimpik Marsilya, PSG’nin hemen ensesinde olarak zirve takibinin 9 hafta boyunca sürdürdü. PSG ile arasında sadece 2 puan fark olan Marsilya’nın adı şampiyonluk adayı olarak anılırken şok bir gelişme yaşandı ve Olimpik Marsilya 10 hafta maçında, kendi sahasında, o dönem lig sonuncusu olan Ajaccio’ya, üstelik de 1 0 öne geçtiği maçta 2 1 mağlup olarak ligdeki ilk yenilgisini aldı. Bu yenilginin ardından da Marsilya için kötü gidiş başladı. Bu süreçte Avrupa’ya da grup sonuncusu olarak veda eden takım ligin ilk yarısını 4. sırada tamamladı.

Yardımcıları ile birlikte ilk yarının analizini yapan Hırvat teknik adam sorunu teşhis etti. Özellikle vrupa maçları dönüşünde lig başındaki temposundan çok uzak olan takım puanları da genelde bu süreçte kaybetti ve ligde alt sıralara indi. Bu sebeple antrenman programını yeniden dizayn eden Marsilya teknik ekibi UEFA Şampiyonlar Ligi’nde grup sonuncusu olarak Avrupa defterinin tamamen kapatılmasını bir fırsata çevirmek istiyor. Bu anlamda ligin en tempolu takımı olmayı amaçlayan Olimpik Marsilya’da antrenmanlar bu doğrultuda gerçekleştiriliyor.

Cengiz Ünder Hala Takımın Bir Parçası

Marsilya’da forma giyen milli oyuncu Cengiz Ünder de antrenman performansı ile Hırvat çalıştırıcının gözüne girmeyi başardı. Ligin ikinci devresinde milli oyuncuya daha fazla şans vermeyi planlayan Igor Tudor‘un prensip olarak gitmek isteyen hiçbir oyuncuya dur demeyeceği ama yönetimden Cengiz Ünder’in gönderilmesi, onu kadroda düşünmediği yönünde bir bilgi paylaşımında da bulunmadığı öğrenildi.