Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Lige Hazır

Cengiz Ünder’in forma giymesi sebebiyle Türk futbolseverlerin yakından takip ettiği Fransa Ligi takımı Olimpik Marsilya, Dünya Kupası arası sonrası ikinci devreye hazır. Ligin ilk devresini istediği yerin uzağında bitiren takımda Igor Tudor, ilk devrede yapılan basit hataların yapılmaması için işleri şimdiden sıkı tutuyor.

Olimpik Marsilya 9 Hafta Namağluptu

2021 22 futbol sezonunda Şilili çılgın teknik adam Jorge Sampaoli’nin çalıştırdığı Marsilya takımı sezonu 4. sırada tamamlamıştı. Milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in kendi bireysel kariyerinde en verimli sezonlarından birine sahne olmuştu aynı zamanda bu sezon. Sezon boyunca çıktı 47 maçta 13 gol atıp 6 da asist yapmıştı milli oyuncumuz. Jorge Sampaoli, Cengiz Ünder’i 4 3 3 formasyonunda kenar forvet olarak kullanıyordu.

Olimpik Marsilya

2022 23 futbol sezonunun başında ise takımın başına Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı bir isim olan Hırvat teknik adam Igor Tudor getirildi. Daha önce ülkemizde Karabükspor ve Galatasaray’ı çalıştıran Igor Tudor, sonrasında ise Juventus’ta yardımcı hocalık yapmıştı. İtalya’da Verona’yı çalıştıran Igor Tudor, buradaki başarılı performansı ve oynattığı tempolu oyunla bir kez daha hocalık kariyerinde yükselişe geçmiş ve 2022 23 futbol sezonunun başında da Olimpik Marsilya tarafından göreve getirilmişti. Sezon öncesinde üçlü savunma takıntısı yüzünden pek çok dedikodu hatta problemin yaşandığı Olimpik Marsilya takımı sayısız dedikodu ile başladığı sezonda o kadar iyi sonuçlar almıştı ki Hırvat teknik adam bir anda taraftarın sevgilisi olurken tüm dedikodular da unutulmuştu.

Ligde lider beklenildiği gibi ilk haftalardan itibaren PSG olurken Cengiz Ünderli Olimpik Marsilya ise onun en yakın takipçisi oldu. İlk dokuz hafta boyunca ligde kimsenin bileğini bükemediği Olimpik Marsilya takımı, lider PSG’nin 2 puan gerisinde 9 hafta boyunca zirve takibinin sürdürdü ve ligde PSG ile birlikte en uzun süre yenilgi görmeyen takım olmayı da başardı. Ama bu muhteşem performans ilk mağlubiyetin gelmesi ile birlikte bir anda tersine döndü. Lig ikincisi Olimpik Marsilya, üst üste yaşadığı puan kayıpları sebebiyle ligde beşinci, altıncı sıraya kadar geriledi. Sonrasında ilk devreyi dördüncü sırada tamamlamayı başardı Cengiz Ünder’in takımı.

Igor Tudor Aynı Hataları İstemiyor

Ligin ilk yarısında hem Uefa Şmapiyonlar Ligi’nde hem de Ligue 1’de mücadele eden Igor Tudor’un takımı Avrupa’da grup sonuncusu olarak Şampiyonlar Ligi’ne veda etti. Dolayısıyla artık tamamen lige konsantre olacak Marsilya takımı. Avrupa’dan elenmek elbette kötü bir sonuç olsa da lige konsantrasyonu artırması açısından ise olumlu bir etkisi olacak şimdi. Lig uzun bir maraton ve elbette ki puan kayıpları olacak ama Hırvat teknik adam, bunun ilk devredeki gibi bir seriye dönüşmesini istemiyor. Olası bir puan kaybının ardından diğer maça hazırlanmak için yeterince süre olacak. O sebeple Igor Tudor, ikinci yarıda takımından daha az puan kaybı bekliyor.