Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Teklifleri Bekliyor

Fransa Ligue 1 takımlarından Olimpik Marsilya forması giyen milli oyuncumuz Cengiz Ünder devre arası transfer döneminde takımdan ayrılabilir. 2021 22 futbol sezonunda katıldığı Olimpik Marsilya takımında harika bir performans ortaya koyan milli oyuncu kendi bireysel kariyerinin en verimli sezonlarından birinin geçirmişti ancak 2022 23 sezonu itibarı ile Cengiz Ünder için işler yüz seksen derece değişti.

Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Yeni Sisteme Uyum Sağlayamadı

2021 22 futbol sezonunda Şilili teknik adam J. Sampaoli tarafından çalıştırılıyordu Olimpik Marsilya takımı. Şilili hoca 4 3 3 dizilimini tercih ediyor ve milli yıldızı da bu sistemde kanat forvet olarak görev veriyordu. Bu rolde çok başarılı olan milli oyuncu özellikle ters ayakla içeriye kat edip de attığı şutlarla takımı için büyük bir hücum silahıydı. 2022 23 futbol sezonu itibarı ile Şilili teknik adam ile yolları ayırdı Olimpik Marsilya ve takımın başına Türkiye’den de yakından tanıdığımız Hırvat teknik adam Igor Tudor’u getirdi.

Igor Tudor takımın başına gelir gelmez takımı üçlü savunmaya döndürdü. Üçlü savunma oyununda ise kanat forvetlere yer yoktu çünkü Hırvat çalıştırıcının tercih ettiği dizilim 3 4 2 1’di. Bu durumda kenar hücumcular bek rolündeki adamları ve Cengiz Ünder’in asıl verimli olduğu kanat forvet pozisyonu da ortadan kalmış oluyordu böylece. Hırvat çalıştırıcı 2022 23 futbol sezonu başı itibarı ile aslında Cengiz Ünder’e formayı verdi ama onu forvet arkasındaki iki adamdan biri olarak oynatıyordu. Bu rolde hücumda alıştığı üzere topu, yüzü rakip kaleye dönük olarak alamıyordu Cengiz Ünder ve dahası top rakibe geçtiğinde de eskisi gibi alan savunmayı yaparak kanadını kapatması değil; bir orta saha oyuncusuna dönüşmesi ve pres yapıp top çalması bekleniyordu ondan. Elbette ki milli oyuncu bu role uyum sağlamakta zorlandı ve kısa süre sonra da ilk 11’deki yerini kaybetti.

Rota İtalya Olabilir

Cengiz’in formasını kaybettiği andan itibaren takımdan ayrılmak istediği zaten konuşuluyor, bu konuda bazı haberler yazılıp çiziliyordu ama şimdi devre arası transfer sezonunun yaklaşması ile birlikte bu haberlerin sayısı oldukça arttı. Adı Türk kulüpleri ile de anılan milli yıldız için bir başka adresin ise İtalya olabileceği söyleniyor.

Daha önce İtalya’nın Roma kulübünde forma giyen milli oyuncu özellikle de UEFA Şampiyonlar Ligi’nde iyi performanslar ortaya koymuştu. Cengiz Ünder’in kariyeri boyunca yetenek anlamında aslında hiçbir sıkıntısı olmadı ama milli oyuncunun saha içerisinde zaman zaman yaşadığı devamlılık sorunları belki de kariyerinin olabileceğinden daha aşağı seviyede kalmasına neden oldu. Henüz 25 yaşında olan oyuncunun kariyerinin bu döneminin yedek kulübesinde geçirmek istemediği ve bu sebeple ara transfer döneminde takımdan ayrılmasının çok yüksek bir ihtimal olduğu biliniyor. İtalya ligi yanı sıra Türkiye’den de Galatasaray ve Beşiktaş, Cengiz ile ilgileniyor.