Cengiz Ünder

Mostafa Mohammed Nantes İle Kalacak

Sezon başında Galatasaray’dan Fransa’nın Ligue 1 takımlarından Nantes’a kiralanan Mısırlı forvet Mostafa Mohammed konusunda Nantes kulübü kararını verdi. Kiralama sözleşmesindeki satın alma opsiyonu kullanılacak ve Mısırlı golcü bonservisiyle birlikte Nantes takımının oyuncusu olacak.

Fatih Terim Çok İstemişti

Fatih Terim’in Galatasaray’ın başında olduğu transfer sezonlarından birinde Fatih Terim, maç sonu basın toplantısında Mısırlı golcü Mostafa Mohammed’in ismini direkt olarak zikretmiş ve oyuncuyu istediğini söylemişti. Galatasaray tarafından satın alma opsiyonu ile kiralanan oyuncu o dönem 22 yaşındaydı. Kadıköy deplasmanında Fenerbahçe’ye attığı plase golün ardından sarı kırmızı taraftarın sevgilisi olan genç striker gücü, hava toplarındaki hakimiyeti, mücadelesi, sert şutları ile kısa sürede dikkatleri üzerine çekmiş ve ne zaman bonservisi alınacak sorusunu sordurtmaya başlamıştı.

Harika başlayan bu transfer hikayesinin devamı aynı şekilde gelişmedi ama. Galatasaray ile berabere Mısırlı forvet de düşüşe geçmeye başladı. Özellikle saha içinde Fatih Terim’in ondan istediklerini yapmakta zorlanan oyuncu bu sırada iyi yapabildiği şeyleri de pek yapamamaya başladı ve ciddi bir özgüven kaybı yaşadı. İlk transfer olduğunda kolayca gole çevirebildiği pozisyonlarda yaptığı kötü vuruşlar, hava toplarında ilk zamanlardaki kadar etkili olamaması ve özellikle maç sırasında bazen adeta sahada kaybolmasının üzerine penaltı kaçırması da eklenince Mostafa Mohammed’in Galatasaray kariyeri bitme noktasına geldi. Yine de yaşı ve potansiyeli göz önüne alınan oyuncunun bonservisi alındı. Diğer yandan bu süreçte oyuncunun bonservisini elinde bulunduran Zamalek kulübü ile Galatasaray arasında da bazı anlaşmazlıklar yaşandı ama sonuç olarak sarı kırmızı ekip Mostafa Mohammed’in bonservisi almayı başardı.

Takımın başına 2022 23 futbol sezonu için Okan Buruk’u getiren Galatasaray yönetimi Fransa‘nın Nantes takımının Mostafa Mohammed için yaptığı kiralama teklifinin kabul etti ve oyuncuyu satın alma opsiyonu ile Nantes takımına kiraladı. Bu transfer sarı kırmızı taraftarlar arasında hoşnutsuzluğa neden olsa da sonrasında sarı kırmızı camianın yaptığı yıldız transferler ile Mostafa Mohammed’in gönderilişi unutuldu. Sadece 250 bin avro kiralama ücreti ile Fransa’nın Nantes takımına gönderilen oyuncu burada Galatasaray’a ilk geldiği zamanlardaki halinden esintiler sundu. Zamanla özgüvenini kazanıp daha etkili bir oyuncuya dönüşen Mostafa Mohammed bugün Nantes takımının en etkili hücum güçlerinden biri.

Mostafa Mohammed

Mostafa Mohammed Fransa Kariyeri

Mısırlı golcü Mostafa Mohammed, Nantes transfer olduktan sonra bir süre Türkiye’de yaşadığı özgüven sorunlarını yaşamaya devam etti. Başlarda takımında yedek kalan Mısırlı oyuncu maçların ikinci yarılarında yavaş yavaş süre bulmaya başladı. Dünya Kupası sebebiyle her zamankinden daha erken devre arasına giren Fransa Ligi’nde Nantes formasıyla 17 lig maçına çıktı Mostafa Mohammed ilk yarıda. Bu 15 maçta 4 gol atıp 3 de asist yaptı Mısırlı striker. Toplamda ise 29 maçta 6 gol atıp 4 de asist yapan Mostafa Mohammed’in performansından son derece memnun Nantes takımı.