Cengiz Ünder

Kylian Mbappe Ligi Bekliyor

Fransa milli takımının yıldızı ve 2022 Katar Dünya Kupası’nın gol kralı Fransız yıldız Kylian Mbappe ligi bekliyor. Finalde Arjantin karşısında hat trick yapmasına rağmen takımını zafere ulaştırmayı başaramayan Kylian Mbappe, kupayı takım arkadaşı Lionel Messi’ye kaybetti. Bunun etkilerinin nasıl olacağı ciddi bir merak konusu.

Kylian Mbappe – Lionel Messi Çekişmesi

Fransa Ligue 1’de PSG forması giyen iki büyük yıldız Lionel Messi ve Kylian Mbappe arasındaki hem bireysel hem de takımsal rekabet Dünya Kupası’na adeta damga vurdu. Tarih boyunca her Dünya Kupası kendi hikayelerini yaratmıştır. Katar 2022 Dünya Kupası bu anlamda Lionel Messi üzerinden harika bir hikaye yarattı, tabii bir de bu hikayenin kötü adamı vardı; Kylian Mbappe.

Katar 2022 Dünya Kupası öncesinde herkesin merak ettiği Lionel Messi‘nin Dünya Kupası’nın kazanıp kazanamayacağıydı. Çünkü bireysel olarak kariyerinde her şeye sahip olan Lionel Messi kariyerinin sonuna gelmiş olsa da Dünya Kupası’nın kazanamaması nedeniyle bazı eleştiriler alıyordu. Katar 2022 Dünya Kupası, Lionel Messi’nin kariyerinin son Dünya Kupası’ydı belki de. Kupa öncesinde Lionel Messili Arjantin, Neymarlı Brezilya ve Kylian Mbappeli Fransa, turnuvanın en büyük favorilerindendi. Kupa öncesi bir diğer tartışma da Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi tartışmasıydı. Hangisi daha iyi tartışmaları 15 yıldır devam ederken bu Dünya Kupası’nı ikisinden birinin kazanması halinde kazanan taraf lehine bu tartışmanın nihayete ereceği savunuluyordu. İşte Lionel Messi’nin takım arkadaşı olan Kylian Mbappe bu tartışmada oyunu Portekizli yıldızdan yana kullandı ve Ronaldo’nun tarihin en iyisi olduğunu söyledi.

Bu açıklamanın ardından finalde bu iki yıldızın yani Lionel Messi ve Kylian Mbappe’nin karşı karşıya gelmesi herkesin sonucunu merak ettiği bir olaydı ve ilginç bir şekilde iki oyuncu da finale damga vurdu. Lionel Messi 2 gol atarak finalde kupayı Arjantin’e getiren en önemli faktör olmayı başardı ve Arjantin’in şampiyon olduğu 2022 Dünya Kupası’nda da Arjantin’in hem en çok gol atan hem de en çok asist yapan oyuncusu oldu. Diğer yandan Kylian Mbappe de finalde 3 gol atarak hat trick yaptı. Lionel Messi kupayı aldı ama 23 yaşındaki Fransız yıldızın zaten daha önceden bir Dünya Kupası varken şimdi bir de gol krallığı unvanı ekledi kariyerine.

Fransa Kylian Mbappe

PSG’ye Etkisi Merak Konusu

2022 Katar Dünya Kupası geride kaldı ve Fransa’da tüm spor kamuoyunun gözü artık PSG takımına döndü. Zaman zaman Messi ve Mbappe arasında takım içi bir çekişme olduğu hep konuşuluyordu ve Dünya Kupası’nda yaşanılanlar bunu şimdi bambaşka bir noktaya taşıyabilir. Dürüst olmak gerekirse PSG takımı Fransa ligi için çok ama çok güçlü bir kadroya sahip ve henüz mağlubiyet almayan takımın nisan ortasında şampiyonluğuna resmiyet kazandırması bekleniyor. Faka UEFA Şampiyonlar Ligi’nde iki yıldızına da çok ihtiyacı olacaktır PSG’nin.