Cengiz Ünder

Arjantin Fransa Final Maçı

Katar 2022 Dünya Kupası bugün itibarı ile büyük bir finalle son bulacak; Messili Arjantin Mbappeli Fransa ile karşı karşıya gelecek. Türkiye saati ile 18.00’de başlayacak maç TRT 1 ekranlarından canlı olarak izlenebilecek. Maçı Polonyalı hakem Szymon Marciniak yönetecek. Maç, Katar’ın en büyük stadı olan 88.000 kişi kapasiteli Lusail’de oynanacak.

Final Öncesi Fransa Cephesi

Fransa turnuvanın başından beri kupanın en büyük favorisi olarak görülüyor. Fransızların çok ama çok geniş bir

kadrosu var. O kadar ki bu yıl Ballond d’Or Ödülü’nü kazanan Karim Benzema, Katar 2022 Dünya Kupası başlamadan önce antrenmanda sakatlandı ve kadrodan çıkartıldı. Buna rağmen kadroya yeni bir katmaya gerek görmedi Fransa teknik ekibi ve finale kadar gelen yolda Fransa takımı bir kez bile bu kararın sıkıntısını çekmedi. Karim Benzema’nın yokluğunda genç yıldız Kylian Mbappe takımın liderliğine soyundu. Finale gelene kadar da bu rolün hakkını fazlasıyla verdi genç yıldız.

Kylian Mbappe

Henüz 23 yaşında olan Kylian Mbappe kariyerine daha şimdiden bir Dünya Kupası sığdırdı ve ikincisinin de sadece bir maç uzağında genç star. Geride kalan 6 maçta 5 gol atıp 2 de asist yaptı Kylian Mbappe ve bu geceki final öncesinde de Fransa’nın en büyük kozu yine o olacak. Ayrıca unutmamak gerekiyor ki Fransa, grup maçlarında ikide iki yapınca gruptaki son maçta rotasyona gidilmiş ve Kylian Mbappe forma giymemişti. Yani genç yıldız 5 gol 2 asisti 5 maça sığdırdı. Turnuvada 5 gole ulaşabilen bir diğer oyuncu ise Lionel Messi. Yani bu gece kupayı kim alırsa alsın bu iki büyük oyuncudan herhangi biri diğerinden daha fazla gol atarsa 2022 Katar Dünya Kupası’nın gol kralı o kişi olacak. İki oyuncu da gol atmazsa krallığın paylaşacaklar.

Final Öncesi Arjantin Cephesi

Arjantin’de her şey ve herkes Lionel Messi’ye odaklanmış durumda. Bu akşamki finalde tabiri caizse bütün takım Lionel Messi uğruna mücadele edecek. Futbol kamuoyunda da kupayı Arjantin’in kazanması isteniyor çünkü futbolun Lionel Messi’ye bu kupayı borçlu olduğu yorumları yapılıyor. Lionel Messi tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük futbolcularından biri ve eğer bu akşam kupayı alırsa onun için tüm zamanların en iyisi diyeceklerin sayısı bir hayli artacak.

Arjantin

Lionel Messi, bir futbolcunun kariyerinde sahip olabileceği her şeye sahip, tüm bireysel ödülleri kazandı, kulüpler bazında tüm kupaları kazandı ama Dünya Kupası yok büyük yıldızın ve şu an bu büyük kupanın sadece bir maç kadar uzağında Arjantinli 10 numara.

Finalin bir diğer önemli noktası ise iki takımın yıldızları ve 10 numaralarının PSG futbolcusu olması. Bu kupanın hikayesinin ve yaşananların Fransa Ligue 1’de PSG takımındaki yansımaları şimdiden merak ediliyor. Kupa bu gece sahibini bulsa da bu final maçının etkilerini daha uzun süre yaşayacağız gibi görünüyor.