Cengiz Ünder

Kylian Mbappe Dünya Kupası’nın Yıldızı

2022 Katar Dünya Kupası bütün heyecanı ile devam ederken bugün oynanacak iki karşılaşmanın ardından tüm çeyrek finalistler ve çeyrek final eşleşmeleri belli olmuş olacak. Turnuvanın geride kalan evresinde en çok dikkat çeken oyuncu ise ne Cristiano Ronaldo ne de Lionel Messi oldu, Fransız genç yıldız Kylian Mbappe özellikle de son 16’da ortaya koyduğu müthiş performans ile takımını çeyrek finale taşıyarak Dünya Kupası’nın şimdiye kadar en iyi bireysel performansını ortaya koymuş oldu.

Kylian Mbappe

Kylian Mbappe Gol Krallığında Lider

Son 16 maçında Polonya karşısında adeta gövde gösterisi yaptı Fransa takımı. İlk yarısını 1 0 önde kapattığı maçın ikinci yarısında genç yıldızı Kylian Mbappe ile sonuca giden Fransa’da Kylian Mbappe maçı 2 gol ile tamamladı. Bu maçta attığı 2 gol ile birlikte gol sayısını 5’e çıkaran genç yıldız bu anlamda turnuvanın gol krallığında da liderlik koltuğuna oturdu. Maçta attığı 2 gol de birbirinden nefis olan genç yıldız maçın oyuncusu seçildi. Ayrıca turnuvada ulaştığı 5 gole de yaklaşabilecen başka bir oyuncu yok. Katar 2022 Dünya Kupası’nda en çok gol atan diğer tüm oyuncuların gol sayısı en fazla 3. Henüz turnuvanın bitimi için -final oynadığı senaryoda- takımların 3 maçı daha olsa da Fransız yıldız neredeyse şimdiden kupanın gol kralı olduğunu da ilan emiş oldu.

Tabii tüm bu bireysel başarının anlamlı hale gelmesi için şampiyonluk ile taçlandırılması da gerekiyor. Bugün Dünya Kupası’nda son 16 turunun son iki karşılaşması var. Bu maçlarında ardından finale giden yol haritası netleşmiş olacak. Fransa son 16 turunu geçtikten sonra çeyrek finalde İngiltere ile eşleşti. Yarı finaldeki olası rakipleri ise bugün oynanan maçların ardından belli olacak. Ama Fransa’nın İngiltere’yi elemesi halinde yarı finaldeki rakibinin önünde durabilmesine pek ihtimal verilmiyor. Yani Kylian Mbappe ve arkadaşları otoritelere göre bir bakıma İngiltere önünde aslında yarı finalin de mücadelesini vermiş olacaklar.

Çok geniş bir kadroya sahip olan Fransızların bir avantajı da gruplardaki üçüncü maçı dinlenerek geçirmiş olmaları. Grup aşamasında ilk iki maçını kazanan Fransa, üçüncü maçta derin bir rotasyona gitmişti. Kylian Mbappe de bu rotasyondan nasibini almış ve 3. maçta oynamamıştı. Yani genç yıldız attığı bu 5 gole oynadığı 3 maç sonunda ulaştı. Kupada 4 maçta forma giymesine rağmen 3 gol barajını geçebilen başka bir oyuncu bulunmuyor.

Geniş Kadroya Rağmen Yıldız

Fransa’nın kadrosu o kadar geniş ki Ballon d’Or sahibi Karim Benzama’nın yokluğunu bile hissetmiyorlar aslında. Bu elbette genç yıldız için bir artı ama bir de madalyonun öbür yüzü var. Kylian Mbappe, böylesine genç bir yaşta, bu kadar fazla yıldızı barındıran bir takıma Dünya Kupası turnuvasında önderlik ediyor.