Cengiz Ünder

Kylian Mbappe – Lionel Messi Finaline Doğru

Katar 2022 Dünya Kupası başlangıçta futbolseverleri pek tatmin etmememişti ama şu an herkes Kylian Mbappe – Lionel Messi finalini hayal edip heyecanlanıyor. Katar 2022 Dünya Kupası bu zamana kadar alıştığımızın dışında bir şekilde gerçekleşmeye devam ediyor. Katar’ın adaylaık sürecini kazanmasından itibaren başlayan tartışmalar Dünya Kupası maçları başlayana kadar devam etmişti. Katar’ın ikliminin yazın futbol oynamaya elverişli olmaması sebebiyle Dünya Kupası’nın kışın düzenlenecek olması zaten herkes için ilginç bir deneyim oldu, pek çok Avrupa ligi Dünya Kupası sebebiyle alışılan zamandan daha önce devre arasın tatiline girdi. Fakat kupa maçları başlayıp da turlar ilerledikçe eleştiriler yerini futbolun heyecanına ve Dünya Kupası’nın kendine özel hikayelerine bıraktı.

Lionel Messi

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen Cristiano Ronaldolu Portekiz takımı, kupaya çeyrek finalde Ronaldo’nun gözyaşları ile veda ederken PSG takımının yıldızı Neymar’ın forma giydiği, kupanın büyük favorilerinden Brezilya da tıpkı Portekiz gibi yine çeyrek finalde kupaya veda etti.

Kyalian Mbappe ve Lionel Messi PSG’de Takım Arkadaşı

Kupanın kendine has hikayeleri var demiştik. Kupanın üç büyük favorisi vardı daha maçlar bile başlamadan önce; Brezilya, Fransa ve Arjantin. Bu üç takımın da 10 numarası Fransa Ligue 1’de PSG forması giyen Neymar, Lionel Messi ve Kylian Mbappe’ydi. Neymar ve takımı Brezilya, çeyrek finalde kupaya veda ettiler. Kuypada yarı finale kalan iki büyük favorinin ise finalde eşleşme ihtimali bulunuyor. Eğer Arjantin takımı Hırvatistan’ı, Fransa da Fas’ı elerse finalde Arjantin – Fransa kapışması ya da başka bir ifadeyle Kylian Mbappe – Lionel Messi kapışması izleyeceğiz ve açıkçası dünyadaki hemen hemen her futbolsebverin -Fas ve Hırvatistan taraftarları hariç- hayal ettiği şey de bu.

Mesele Sadece Takım Arkadaşı Olmaları Değil

Bu iki takımın, dolayıosıyla da iki oyuncunun finalde karşılaşmaları halinde sadece iki takım arkadaşı finalde karşılaşmış olmayacak. Hikaye çok daha özel detaylar barındırıyor içerisinde. Bilindiği üzere Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo futbolun son 20 yılına damga varan oyuncular. Aralarında müthiş bir rekabet olan bu ikili aynı zamanda tüm zamanların en iyi birkaç futbolcusundan da ikisi.

İki yıldızın da Dünya Kupası bulunmuyor ki bu belki de kazanamadıkları tek şey futbol kariyerlerinde. Lionel Messi ile takım arkadaşı olan Kylian Mbappe de büyük bir Cristiano Ronaldo hayranı. Hatta uzun süredir devam eden Messi mi dah iyi Ronaldo mu tartışmalarında fikrini açıkça ifade eden ve Ronaldo’nun daha iyi olduğunu söyleyen biri Kylian Mbappe. Bu söylemi Dünya Kupası öncesinde de PSG taraftarları Fransızların da tepkisini çekmişti ne var ki genç yıldız Dünya Kupası’nda o kadar iyi ki bu tartışmalar unutuldu. Şimdi tüm dünya nefesini tuttu ve Kylian Mbappe – Lionel Messi finalinin gerçek olmasını hayal ediyor.