Cengiz Ünder

Lionel Messi Yarı Finalde

Katar 2022 Dünya Kupası’nda dün oynanan maçta Hollanda’yı penaltı atışlarının ardından eleyen Lionel Messi ve Arjantin yarı finale yükseldi. Arjantin çeyrek finalden yarı finale yükselirken başrolde yine tüm zamanların en iyi oyuncularından biri olan Lionel Messi vardı. Bu maçın ardından 2022 Dünya Kupası’nda Messi 5. maçına çıktı ve bu 5 maç sonunda 4 gol atan yıldız oyuncu 2 de asiste imza attı.

Lionel Messi

Lionel Messi 1 Gol, 1 Asist İle Oynadı

Maça iyi başlayan takım Arjantin oldu. Zaten Hollanda bu Dünya Kupası’nda geçmiş yıllara kıyasla hücumcuları ile değil de savunma oyuncuları ile ön plana çıktı bu Dünya Kupası’nda. 2022 Katar Dünya Kupası için favori olarak görülen 3 takım vardı. Bunlar Fransa, Lionel Messili Arjantin ve Brezilya’ydı. Hollanda, Dünya Kupalarının her zaman önemli takımlarından biri olsa da bu Dünya Kupası’nın favorileri arasında adı geçmiyordu. Bununla birlikte Hollanda teknik heyeti ise her fırsatta kendilerini favori olarak gördüklerini, kupayı kazanmayı istediklerini ve bunu yapabilecek güçte olduklarını söylediler. Bu iddiaları kanıtlayabilecekleri en önemli maç Hollanda için Arjantin maçıydı aslında.

Maça iyi başlayan taraf ise Arjantin oldu. Hollanda ilk dakikadan itibaren sadece kontralar ile etkili olmaya çalıştı. Arjantin ise üretmekte zorlansa da Lionel Messi‘yi topla buluşturabildiği anlarda iyi pozisyonlar üretti. Yaratıcı paslarıyla arkadaşlarını maç boyu besleyen Lionel Messi, Arjantin’i öne geçiren golde de başroldeydi. Lionel Messi’den aldığı pası N. Molina 35. dakika gole çevirmeyi başardı ve Arjantin takımı 1 0 öne geçti. İlk yarı bu skorla tamamlandı.

Maçın ikinci yarısında da oyunun kontrolü Arjantin’deydi. Dengede giden oyunda 73. dakikada Lionel Messi penaltıdan attığı golle takımını 2 0 öne geçirip yarı finalin kapısını ardına kadar açtı. Maçın rahatça tamamlanacağı düşünülürken oyuna sonradan giren ve ülkemizde Beşiktaş forması giyen Wout Weghorst 83. dakikada attığı golle maçın son anlarını çok heyecanlı bir hale getirdi. Son dakikalarda Hollanda tüm hatlarıyla Arjantin kalesine yüklenirken son dakikalarda kazanılan bir duran topta Hollanda nefis bir organizasyon sonucu golü buldu ve maçı uzatmalara götürdü. Hollanda’nın beraberlik golünün altında da yine Wout Weghorst’un imzası vardı.

Penaltılar Sonucunda Arjantin Yarı Finale Çıktı

Yenilen son dakika golüyle Arjantin takımı moral olarak adeta çöktü. Bunun bir sonucu olarak da uzatma dakikalarında Hollanda daha etkili gözüktü. Buna rağmen iki takımda fazla risk almayınca maç penaltılara gitti. Penaltı atışlarında Messi yine sorumluluk aldı ve penaltılar sonucunda Arjantin rakibini eledi ve adını yarı finale yazdırdı. Arjantin’in yarı finaldeki rakibi de belli oldu. Sürpriz bir şekilde Brezilya’yı elemeyi başaran Hırvatistan ile yarı finalde eşleşti Arjantin takımı. Finale artık bir adım uzaklıkta olan Arjantin’in en güvendiği isim ise yine elbette ki Lionel Messi.