Cengiz Ünder

Lionel Messi Yine Sahnede

Katar 2022 Dünya Kupası’nda grupların ikinci maçları artık tamamlamak üzere ve ilk maçta şok bir mağlubiyet alan Arjantin, ikinci maçta yıldızı Lionel Messi ile güldü. İlk maçta 2022 Dünya Kupası’nın en büyük sürprizlerinden birine neden olan Arjantin takımı Suudi Arabistan’a 2 1 mağlup olmuştu. Maçta 10. dakikada Lionel Messi’nin penaltı golüyle öne geçen Arjantin takımı ikinci yarının ilk 10 dakikasında yediği gollerle 2 1 mağlup olmuştu. Burada temel sorun henüz 55. dakikada 2 1 yenik duruma düşen Arjantin’in kalan neredeyse 40 dakika sürede gol bulmayı başaramaması ve oyuncuların vücut diliydi. Maçtan sonra tüm dünyada en çok konuşulan spor olayı bu maç olurken Lionel Messi ve takım arkadaşlarının vücut dili de çaresizlik belirtisi olarak yorumlanmıştı ki Arjantin için asıl sorun zaten maçın kaybı değil de bu çaresizlik haliydi.

İlk Yarı Sıkıntılı Geçti

Büyük eleştiriler altında muhtemelen de yoğun bir psikolojik baskıyla çıktı Arjantin, grubunun ikinci maçında Meksika karşısına. Meksika ilk maçında Polonya ile 0 0 berabere kalarak gruba 1 puanla başlamıştı. Arjantin ise bilindiği üzere Suudi Arabistan’a 2 1 mağlup olmuştu. Dolayısıyla bu maç Arjantin için tartışmasız şekilde bir ölüm kalım maçıydı. 2022 Dünya Kupası’nın bir numaralı favorisi Arjantin, Meksika karşısında mağlup olması halinde daha 2. maçta resmi olarak Dünya Kupası’na veda etme tehlikesi ile karşı karşıyaydı. İşte bu büyük baskı ilk dakikadan itibaren Arjantinli oyuncularda net şekilde görülüyordu aslında ve ilk yarının 0 0 eşitlikle bitmesi herkese acaba mı dedirtti aslında.

Lionel messi

Lionel Messi İkinci Yarıda Başrolde

Arjantin ilk yarı boyunca üretmekte yine zorlandı. 4 4 2 şeklinde sahaya çıkan Arjantin’in en önemli kozu elbette ki kaptanı ve 10 numarası Lionel Messi’ydi. Arjantin’in kupadaki tek golünü Suudi Arabistan karşısında penaltıdan bulan Messi, Meksika maçında da sahneye çıktı ve bir krize dönebilecek maçı çözmeyi başardı. 64. dakikada ceza sahasında topla buluşan Messi, yerden köşeye düzgün bir vuruşla hem kendisinin hem de takımının 2022 Dünya Kupası’ndaki ikinci golünü attı ve takımını Meksika karşısında 1 0 öne geçirdi. Bu golün ardından Arjantin biraz rahatlasa da kaybedecek bir şeyi olmayan Meksika son dakikalarda baskı kurmaya çalıştı. Bu dakikalarda tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından olan Lionel Messi bir daha sahneye çıktı ve yaptığı asistle skorun 2 0’a gelmesine yardımcı oldu. Maçı 2 0 yapan Arjantin için Dünya Kupası serüveninin ikinci maçla son bulma kabusu da ortadan kalktı.

Dünya Kupası D grubunda yer alan Arjantin 3 puanla ikinci sırada, ilk sırada ise 4 puanlı Polonya ve ve bu iki takım grubun son maçında karşı karşıya gelecekler. Arjantin’in diğer maçın skoru ile ilgilenmeden gruptan çıkabilmesi için bu maçı da mutlaka kazanması gerekiyor.