Cengiz Ünder

Messili Arjantin Şoke Etti

2022 Katar Dünya Kupası çok büyük bir sürprize sahne oldu, turnuvanın favorisi olarak gösterilen Messili Arjantin, Suudi Arabistan’a 2 1 mağlup oldu. Bu mağlubiyet tüm dünyada büyük yankı uyandırırken skordan daha fazla Lionel Messi ve diğer Arjantinli oyuncuların sahadaki yüz ifadeleri ve ruh halleri Arjantin taraftarının tepkisini daha fazla çekti.

Messili Arjantin

Messili Arjantin İlk Yarıyı Önde Kapattı

Aslında maça Arjantin beklenildiği gibi baskılı ve iyi başladı. Zaten sahaya oldukça hücum ağırlıklı bir kadro ile çıkıldı ki belki de bu rakibin biraz hafife alındığının bir göstergesiydi. Arjantin henüz 10. dakikada kazanılan penaltı ile 1 0 öne geçti. Penaltıda topun başına geçen kaptan Lionel Messi topu ağlarla buluşturdu ve Arjantin adına Katar 2022 Dünya Kupası’nın ilk golünü attı. Golden sonra da aslında Arjantin ataklarına devam etti ama çok kritik bir iki pozisyonda ofsayta takıldı Arjantinli oyuncular. O pozisyonların birinde bir adım geride olmayı başarabilselerdi ilk yarıda farkı açabilir ve bugün bu maç hakkında bambaşka şeyleri konuşuyor olabilirdik. Ancak hem ofsaytlar hem de Arjantinli oyuncuların son anlarda, final hareketlerinin becerememeleri sayesinde ilk yarı sadece 1 farkla önde olarak gitti soyunma odasına Messili Arjantin.

İkinci yarıda ise golle başlayan taraf Suudi Arabistan oldu. 48. dakikada Salih eş-Şehri skora dengeyi getirdi, belki golün de etkisiyle maçın ibresi bir anda Suudi Arabistan lehine döndü. Çok daha özgüvenli oynamaya başlayan Suudi Arabistan çok geçmeden ikinci golü de buldu. 53. dakikada Salim ed-Devseri harika bir gol atarak maçta Suudi Arabistan’ı 2 1 öne geçirdi. Aslında bu gole rağmen Arjantin bu maçı alabilecek güçte bir takımdı. Hatta maç öncesinde Arjantin’in son 40 dakikada 2 gole ihtiyacı olduğu söylense pek çok futbolsever Messili Arjantin’i bunu yapabileceğini iddia ederdi. Ancak sahadaki Arjantin’i gören bir futbolsever ise bırakın 40 dakikayı, 90 dakika boyunca Arjantin’in gol bulmasının mümkün olmadığını söylerdi. Arjantin takımı fiziksel yetenekten ziyade bu maçı zihinsel nedenlerle kaybetti ki zaten Messili Arjantin’in Suudi Arabistan gibi bir takıma karşı yetenek üstünlüğünü konuşmak bile abes aslında.

Suudi Arabistan Bayram İlan Etti

Arjantin’i sürpriz bir şekilde 2 1 mağlup eden ve Suudi Arabistan’da 24 Kasım bayram ilan edildi. Arjantin ise bu mağlubiyetle birlikte favori olarak geldiği Katar 2022 Dünya Kupası’nda ilk maçın ardından bir adan gruptan çıkamama tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Aslında Arjantin’in kadro kalitesini, gücünü konuşmaya gerek yok ama takım Suudi Arabistan önünde zihin olarak turnuvaya pek de hazır olmadığını gösterdi. Messili Arjantin eğer olur da gruptan çıkamazsa bu Dünya Kupaları tarihinin en büyük hayal kırıklıklarından biri olarak tarihteki yerini alır ve baskıyı kaldıramayan Arjantin’in ikinci maçta daha fazla baskı hissedeceği de çok aşikar.