Cengiz Ünder

Fransa Ligue 1 Düşme Hattı

Katar 2022 Dünya Kupası nedeniyle alışılan takvimden biraz daha önce devre arasına giren Fransa Ligue 1’de zirve zaten tartışmasız şekilde PSG’ye ait ki bu sezon başında da beklenen bir durumdu. Dolayısıyla gözler şampiyonluk yarışına değil de ikincilik yarışına çevrildi. Marsilya, Rennes, Lens arasındaki ikincilik mücadelesine ligin ikinci yarısında Monaco’nun da dahil olması beklenirken şu an üst sıralarda olan Lorient’in ise düşüş yaşayacağı öngörülüyor.

Fransa Ligue 1’in üst sıraları kadar -PSG’yi saymazsak elbette- alt sıralarında da ciddi bir çekişme söz konusu. 15. sıradaki Nantes takımı 13 puana sahipken düşme hattında yer alan 17. sıradaki Auxerre de yine 13 puana sahip.

fransa Ligue

Fransa Ligue 1’de Dört Takım Küme Düşecek

20 takımdan oluşan lig 38 maç üzerinden oynanıyor. Normalde 19. hafta sonunda devre arasında girmesi gereken Fransa Ligue 1, Katar 2022 Dünya Kupası’nın kışın yapılması nedeniyle 15. haftanın sonunda devre arasına girdi. Normalde yaz aylarında izlemeye alıştığımız Dünya Kupası, ev sahibinin Katar olması nedeniyle mecburen kış aylarına alındı. Mecburen diyoruz çünkü yazın hava sıcaklığının 40 dereceyi rahatça geçtiği Katar’da o havalarda futbol oynanması mümkün değil. İlk olarak klimalı stat fikri ortaya atılmış olsa da sonrasında on binlerce seyirci etkisi ve pandemi koşulları sebebiyle bundan vagzeçildi ve turnuvanın kış aylarında yapılmasına karar verildi. Tabii bunun sonucunda da hemen hemen bütün Avrupa ligleri takvimlerini Dünya Kupası’na göre ziyan ettiler. Bu durum bazı takımların tepkisine neden oldu ki mesela Ajaccio da bunlardan biri.

Fransa Ligue 1’de düşme hattında yer alan Ajaccio uzun süre galibiyet alamamış ve ligin dibine adeta demir atmıştı. Ligde 9 hafta boyunca mağlubiyeti olmayan Olimpik Marsilya deplasmanına çıkan Ajaccio takımı, kimse onlara şans vermezken deplasmanda güçlü rakibini 2 1 ile geçip herkesi şaşırttı. Bu maçtan sonra puanları toplamaya başlayan takım sonrasında yine mağlubiyetler alsa da tekrar çıkışa geçmişti ki araya Dünya Kupası tatili girdi. 15 maç sonunda 12 puanla 18. sırada olan takım, lig devam edip bir galibiyet alsaydı düşme hattında olmayacaktı belki de.

Brest de Tatili Sevmedi

Tıpkı Ajaccio gibi Dünya Kupası arasından rahatsızlık duyan bir diğer takım ise ligde 13 puanla düşme hattının hemen üzerine 16. sırada yer alan Brest takımı. Son 4 maçta 7 puan toplayarak düşme hattının üzerine çıkmayı başaran takım tam yukarı doğru bir ivme yakalamıştı ki normalden 4 hafta önce Fransa Ligue 1 devre arasına girdi. Tabii devre arasına sevinenler de vardı. Örneğin lig sonuncusu Angers aslında fena başlamadığı sezonda son 5 maçın tamamını kaybederek ligin dibine indi. Bu erkek ara onlara işler daha da kötüye gitmeden toparlanabilmeleri için adeta bir şans oldu. İlk 15 hafta gösterdi ki şampiyonluk değil belki ama ikincilik ve düşmeme yarışı Fransa Ligue 1’de sezon sonuna dek sürecek.