Cengiz Ünder

Lens Araya 2. Olarak Girdi

Avrupa’nın pek çok büyük ligi gibi Fransa Ligi de Dünya Kupası sebebiyle tatile girdi ve 2022 Aralık sonuna kadar Fransa Ligi’ne ara verildi. Ligi lider bitiren takım beklenildiği üzere PSG oldu. Bu senenin Fransa Ligi’ndeki sürpriz takımı Lens oldu. Lens Dünya Kupası arasında Fransa Ligi 2. olarak girdi ve belki de sezon öncesinde kendisinin bile beklemediği kadar iyi bir derece elde etti.

Dünya Kupası arası futbol dünyasının pek de alışık olduğu bir şey değildi elbette. Bu sene Dünya Kupası’nın Katar’da oynanacak olması böyle bir değişikliğe neden oldu. Katar, yaz aylarında o kadar sıcak oluyor ki bu sıcakta futbol oynamak futbolcu sağlığı için çok tehlikeli olabileceğinden önce üzeri kapalı stadyumların klima ise maç oynanabilecek sıcaklığa getirilmesi düşünüldü ama seyirci kalabalığı faktörü göz önüne alınınca bunun da sağlıklı olmayacağı gerekçesiyle sonunda turnuva kış ayına alındı. Böylece Avrupa futbolunda pek de alışkın olmadığımız şekilde takımlar devre arasında çok erken girdiler. Bunun takımların performanslarına nasıl yansıyacağı bir merak konusu olsa da bir gerçek var ki şu an Lens takımı muhtemelen böyle bir arayı asla istemezdi.

Lens

Lens En Formda Takımdı

Lens şu anda Fransa Ligi’nin en formda takımı durumundaydı ve muhtemelen formlarının zirvesindeyken de Fransa Ligi araya girdi. Lens takımı oynadığı son 5 maçın tamamını kazandı ve ligde şu an bu durumda olan bir tek takım daha var ki o da tahmin edebileceğiniz üzere lider PSG. 15. haftasında tatile giren Fransa Ligi’nde Lens takımı 15 maçta 11 galibiyet ve 3 beraberlik alırken sadece 1 kez mağlup oldu. Toplam 36 puan toplayan takım yıldızlar topluluğu, en büyük şampiyonluk adayı lider PSG‘nin sadece 5 puan gerisindeydi. Lens takımına dair ilginç notlardan biri de 15 maçta 26 gol atması oldu. Yani maç başına 2 gol ortalamasına bile ulaşamadı sarı kırmızılı ekip bunca puanı toplarken. Mesela ligde Lens’in 5 puan gerisinde 3. sırada olan Rennes takımının attığı gol sayısı 31. Buna rağmen Lens’i ligde 2. yapan detayı tahmin etmek çok da zor değil elbette.

Savunması Çok İyi

Tabii Lens’i ligde bu kadar az gol atmasına rağmen ikinci yapan detay şüphesiz ki savunmadaki becerisi oldu. Çok zor gol yiyen takım 15 maçta kalesinde sadece 10 tane gol gördü. Bu anlamda ligde kendisinden daha iyi olan tek takım ise tahmin edileceği üzere PSG. Ancak aradaki kadro kalitesi ve bütçe farkı düşünüldüğünde Lens takımının başardıklarını PSG ile kıyasladığımızda Lens’in daha başarılı olduğunu söylemek, beklentiler düşünüldüğünde abartı bir yorum olmayacaktır. Dediğimiz gibi Dünya Kupası arasına Fransa Ligi’nde en çok üzülen takım şüphesiz lig ikincisi Lens.