Cengiz Ünder

Rennes Lig Üçüncüsü Oldu

Fransa Ligi, pek çok Avrupa Ligi gibi Dünya Kupası tatiline girdi. Bilindiği üzere 2022 Dünya Kupası’nı düzenleme hakkı Katar’a verilmiş ve bu karar beraberinde pek çok tartışmayı da gündeme getirmişti. İlk olarak rüşvet skandalı patlak vermiş, Katar’ın bu seçimi adil olarak kazanmadığı iddiaları gündeme gelmişti. Bu iddiaları sonrasında ise yazın Katar’ın futbol oynamaya elverişli olmayan iklimi izlemişti. Katar, ilk önce tamamen kapalı, klimalı stadyumlarda bu iklim sorununu çözeceğini söylemiş ancak sonra on binlerce seyirci faktörü de olaya dahil olunca bu kez de Dünya Kupası’nın kış ayında yapılması gündeme geldi. Sonuç olarak Dünya Kupası bu yıl kışın yapılacak ve pek çok lig de takvimini buna göre düzenledi. Fransa Ligi de bunlardan birisi. Tatile giren Fransa Ligi’ni değerlendirirken önce Lens takımını konuşmuştur. Bugün ise konumuz lig üçüncüsü Rennes takımı.

Rennes Kötü Başlamıştı

Rennes takımı aslında Türk futbolseverlere pek de yabancı bir takım değil. UEFA Avrupa Ligi’nde temsilcimiz Fenerbahçe ile aynı grupta olan Fransız takımını Fenerbahçe ile yaptığı ve açıkçası oldukça da zevkli geçen iki maç nedeniyle aslında oldukça yakından tanıyoruz. Skora kolay giden, çok pozisyona giren Fransız ekibi savunmada ise ciddi sıkıntılar yaşıyor ve çok pozisyon veriyor. Fenerbahçe ile oynadığı iki maçın ilkinde sahasında 2 0 öne geçen Rennes sonrasında bu skoru koruyamamış ve temsilcimiz Fenerbahçe, sahadan 2 2 ‘lik beraberlik ve 1 puan ile ayrılmıştı. Rövanş maçı ise ilk maçı da gölgede bırakacak düzeyde bir çekişmeye sahne oldu. Rennes takımı neredeyse bulduğu her pozisyondan gol çıkararak skoru bir anda 3 0’a getirdi. Maçın daha farklı hale gelebileceği düşünülürken hem Rennes’in savunma zafiyeti hem de Fenerbahçe’nin Jorge Jesus önderliğindeki inatçı karakteri devreye girince bu zevkli maç da 3 3 bitti ve bu skor sonrasında temsilcimiz Fenerbahçe Uefa Avrupa ligi grubunu lider bitirirken Rennes takımı da grup ikincisi olarak bir üst tura çıkmayı başardı ve kendisi adına Uefa Avrupa Ligi’nde şu ana kadar oldukça başarılı bir performans çizmiş oldu.

Rennes

Kötü Başladı Ama Toparladı

Fransa Ligi’nde Dünya Kupası arasına en çok üzülen takımlardan biri de şüphesiz ki Rennes takımı oldu. Sezon dalgalı bir performansla başlayan ve başlarda zirvenin uzağında kalan takım ilerleyen haftalarda formunu yakalayarak adeta mağlubiyeti unuttu. Gol atma konusunda neredeyse hiçbir maçta sıkıntı çekmeyen takım problemi savunmadaydı her zaman. Ligde çıktığı 15 maçta 9 galibiyet alan takım 4 de beraberlik alarak 31 puan topladı ve ligde 3. sırada Dünya Kupası tatiline girdi.15 maçta 31 gol atan Rennes bu anlamda PSG sonrasında ligin en iyi takımı olurken kalesinde ise toplam 14 gol gördü.