Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya – Lig Dördüncüsü

Avrupa’nın pek çok Ligi gibi Fransa Ligi de Dünya Kupası arasına girdi. Cengiz Ünder’in Olimpik Marsilya forması giymesi nedeniyle bu sene Fransa Ligi, Türk futbolseverlerce de yakından takip edilen bir lig. Olimpik Marsilya, Dünya Kupası arasına lig dördüncüsü olarak girdi.

Sezona Harika Başlanmıştı

Hazırlık döneminde pek çok tartışmayla Fransa spor kamuoyunu meşgul eden Olimpik Marsilya, ligin başlamasıyla birlikte ise adından sadece başarıları ile söz ettirir olmuştu. Sezon öncesinde oyuncuların Hırvat teknik adam Igor Tudor’u istememelerinden tutun da oyuncuların Hırvat teknik adamla kavga ettiklerine kadar sayısız dedikodu dönmüştü Igor Tudor üzerinden. Ligin başlaması ile birlikte ise konuşulan tek şey Olimpik Marsilya takımının aldığı skorlar ve oynadığı baskılı, tempolu futbol oldu. Ligde karşılaştığı rakiplerini birer birer deviren takım ilk 9 hafta sonunda ligde PSG ile birlikte mağlubiyet görmeyen iki takımdan biri olarak kalmayı başarmıştı. Lider PSG’nin 2 puan arkasında yer alıp her hafta PSG’nin hatasını kollayan Cengiz Ünder’in takımı Uefa Şampiyonlar Ligi’nde ise aynı başarıyı gösterememiş ve 2 mağlubiyetle başlamıştı grup aşamasına.

Olimpik Marsilya Uefa Şampiyonlar Ligi’nde ilk galibiyetinin grubun 3. maçında grup lideri S. Lizbon karşısında alıp grupta ben de varım derken bu maçın dönüşünde ligde mağlubiyetle tanıştı bu kez ve üstelik de lig sonuncusu olan Ajaccio takımına kendi evinde 2 1 kaybetti. Bu mağlubiyet sonrasında Uefa Şampiyonlar Ligi’nde S. Lizbon’u bu kez deplasmanda yenerek Uefa Şmapiyonlar Ligi grubunda iddialı bir konuma yükselen Igor Tudor’un takımı, dönüşünde bu kez beklenen bir mağlubiyeti PSG deplasmanında aldı. Avrupa ve ligi birlikte götürmekte zorlandığı gözlenen Marsilya ligde ciddi bir düşüş yaşamaya başladı. İlk 9 haftada mağlubiyet almayan takım üst üste iki mağlubiyet alarak lig ikinciliğini kaybetti. Avrupa’da da işi son maça bırakan Igor Tudor‘un öğrencileri, o son maçta da kendi sahalarında Tottenham’a, üstelik de 1 0 öne geçmelerine rağmen, 2 1 mağlup olarak gruptan çıkma şansını yitirirken grup sonuncusu olduğu için Uefa Avrupa Ligi’ne de gidemedi ve Avrupa defterinin 6 maçla kapatmış oldu.

Olimpik Marsilya

Olimpik Marsilya Güzel Bitirdi

Avrupa’daki hüsranın ardından ligde de düşüş trendine giren takım PSG’nin ardından kendi sahasında Lens takımına da kaybederek zirveden iyice uzaklaşmış üst üste 3. mağlubiyetini almıştı. Ertesi hafta da berabere kalarak puan kaybeden takımın galibiyet hasreti 4 maça çıkmıştı. Dünya Kupası arası öncesinde ligin güçlü ekiplerinden Monaco deplasmanına giden takım 1 0 öne geçse de skoru koruyamadı ve 2 1 yenik duruma düştü. Ancak bu kez geri dönüş yapmayı başaran Olimpik Marsilya maçı 3 2 kazanarak Dünya Kupası arasına 3 puan hasretine son vermiş ve moral depolamış olarak girdi.