Cengiz Ünder

Lorient – Fransa Ligi Beşincisi

Dünya Kupası arasında giren liglerden biri olan Fransa Ligi’nde devreyi 5. sırada bitiren takım Lorient oldu. Monaco, Lyon gibi üst sırada yer alması beklenen takımların istikrarsız sonuçları sonrasında lig sıralaması beklenmedik şekilde oluşurken PSG elbette liderliği kimseye vermedi.

Dünya Kupası’nın bu sene Katar’da düzenlenecek olması bütün ligleri fazlasıyla etkiledi. Katar’ın 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacağının açıklanmasından sonra başlayan sayısız tartışmadan biri de maçların yazın nasıl oynanacağıydı, zira Katar’da yaz aylarında hava sıcaklığı 40 dereceyi geçebiliyor ve böyle bir sıcaklıkta futbol oynamayı bırakıp dışarı çıkıp yürümek bile çok sağlıklı olmayabilir bir insan için. O sebeple Dünya Kupası’nın kış aylarında yapılmasına karar verildi ve hemen hem tüm Avrupa ligleri de takvimlerini buna göre düzenlediler. Fransa Ligue 1 de geçen hafta oynanan maçların ardından devre arasına girdi. 15. haftada devre arasında giren lig 20 takımdan oluşuyor ve normalde 19. haftada olması gerekiyordu bu devre arasının.

Lider PSG

On beşinci haftada devre arasına giren ligi lider tamamlayan takım beklenildiği gibi PSG oldu. Yıldızlar topluluğu PSG ayrıca bu 15 hafta boyunca yenilgi yüzü de görmedi ve sadece 2 maçta berabere kalarak puan kaybederken 13 maçı galip bitirdi. Lig ikincisi Lens de muazzam bir performans sergileyerek PSG gibi ligi domine eden bir takımın arayı açmasına izin vermedi ve 15 maçta sadece 1 kez mağlup olup 3 maçta da berabere kalarak PSG’nin 5 puan arkasında lig ikincisi olarak devreye girdi. Lig üçüncüsü Rennes, kötü başladığı sezonun son haftalarında müthiş bir çıkış yakaladı ve son haftalarda adeta mağlubiyeti unutarak puanları topladı. 31 puanla ligin ilk devresini üçüncü sırada tamamladı. Lig dördüncüsü olan Cengiz Ünder‘in takımı ise Rennes’in tam aksine harika başladığı bir sezonda son haftalarda ciddi düşüş ve puan kayıpları yaşadı. İlk 9 hafta sonunda lider PSG’nin sadece 2 puan arkasında ligde 2. olan takım devre arasında ise liderin tam 11 puan gerisinde 5. olarak girdi.

Lorient

Lorient, Lyon ve Monaco Gibi Takımları Geçti

Lorient bu sene Fransa’nın sürpriz takımlarından biri olmayı başardı. Aslında aynı şeyi lig ikincisi Lens için de söylemek mümkün. Üçüncü Rennes ve dördüncü Marsilya‘nın ilk beş içerisinde olacağı bekleniyordu ama diğer iki takımın Lens ve Lorient değil de Lyon, Lille ve Monaco olacağı düşünülüyordu sezon öncesinde. 2021 22 sezonunda Lorient ligi 16. sırada tamamlamış ve küme düşmenin kıyısından dönmüştü dolayısıyla bu sezon başında kimse Lorient’ten böylesine bir performans beklemiyordu.15 maç sonunda 8 galibiyet ve 4 beraberlik alan takım 3 maçta da mağlup oldu. 15 maç sonunda 28 puan toplayan takım, devreyi 27 puanlı Monaco, 26 puanlı Lille ve 21 puanlı Lyon’un önünde tamamlamayı başardı.