Cengiz Ünder

PSG Şimdiden Şampiyon Gibi

Fransa ligi dendiğinde akla gelen ilk takım elbette ki yıldızlar topluluğu PSG. Kadrosunda kimilerine göre tüm zamanların en iyi futbolcusu olan Lionel Messi’yi de barındıran takımın özellikle hücum hattı sanki bir konsol oyununda kurulmuş gibi. Yıldızlar topluluğun ileri üçlüsü Neymar, K. Mebappe ve L. Messi’den oluşuyor. Tabii ki PSG’nin yıldızları sadece hücum hattıyla sınırlı değil, hatta şöyle söylenebilir ki PSG’nin savunma hattının değeri Fransa Ligi’nin pek çok takımının kadro değerinden daha yüksek. Haliyle bu kalite farkı sahaya, skorlara ve puan tablosuna da yansıyor.

PSG Namağlup Lider

Fransa Ligi’nde 15 hafta geride kaldı ve lig Dünya Kupası arasına girdi. Normalde yaz aylarında düzenlenen Dünya Kupası bu sene Katar’da düzenleniyor. Büyük tartışmalar sonrasında Katar’a verilen Dünya Kupası, bu karar sonrasında da başka tartışmalarla gündeme gelmişti. Katar’ın yaz aylarında futbol oynamaya elverişli olmayan iklimi sebebiyle Dünya Kupası bu sene kış aylarında yapılacak. Bu süreçte de Avrupa’nın büyük liglerinin tamamı tatile girecek. Fransa Ligi de bu liglerden bir tanesi ve 15 hafta sonunda tatile giren ligde PSG, 13 galibiyet ve 2 beraberlik alarak 41 puanla ligi lider bitirdi. En yakın rakibi Lens ise 11 galibiyet 3 beraberlik ve 1 mağlubiyet alarak 36 puan topladı ve lider PSG’nin 5 puan arkasında kaldı.

Ligde 15 hafta sonunda yenilgi almayan tek takım olan PSG’nin 9 hafta boyunca en yakın takipçisi Cengiz Ünder’in forma giydiği Olimpik Marsilya takımıydı. 9 Hafta boyunca tıpkı PSG gibi namağlup olarak ligi götüren takım ilk mağlubiyetini 10. haftada aldı ve sonrasında dağılıp zirveden ve zirvedeki PSG’den uzaklaştı. PSG ayrıca 15 maçta tam 43 gol atarak maç başına neredeyse 3 gol ortalaması yakalamayı başardı. Bu alanda PSG’ye en yakın takım ise 15 maçta 31 gol ise Rennes takımı. Yani lider PSG maç başına gol ortalamasında en yakın rakibinden neredeyse maç başına 1 gol önde. Ligde 15 maçta sadece 9 gol yiyen PSG bu alanda da lider. Ancak bu konuda ligde 10 gol yiyen lig ikincisi Lens takımı da oldukça iyi bir istatistiğe sahip bu konuda.

PSG

PSG’nin Asıl Hedefi UEFA Şampiyonlar Ligi

PSG ligde doludizgin gitse de aslında kulübün sahipleri bununla pek ilgilenmiyorlar. PSG oyuncu ve teknik kadrosundan asıl istenen şey UEFA Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu. Bunun için ligin bir an önce elde edilmesi ve tüm konsantrasyonun Avrupa’nın bu bir numaralı kupasına verilmesi planlanıyor ne var ki PSG UEFA Şampiyonlar Ligi’nde inanılmaz zor bir kura çekti ve Alman devi Bayern Münih ile eşleşti. Erken final olarak adlandırılan bu eşleşmenin galibinin kupada finale kadar gideceği düşünülüyor. Fransa Ligi ise PSG için zaten kazanılmış gibi görünüyor.