Cengiz Ünder

Messi Ronaldo Rekabeti Katar’a Taşındı

Dünya futbolunun son yıllarına damga vuran müthiş bir rekabettir Messi Ronaldo rekabeti ve son yıllarına gelen bu rekabet şimdi Katar’da yaşanıyor. Arjantin’in kaptanı Lionel Messi, bu turnuvada ülkesine artık bir Dünya Kupası kazandırmak ve kariyerinde eksik olan parçayı tamamlamak istiyor. Cristiano Ronaldo için Portekiz ile bunu yapmak çok zor olsa da herkes Ronaldo’nun kafasında da benzer bir plan olduğundan emin.

Messi Ronaldo rekabeti

Messi Ronaldo Rekabetinde İstatistikler

Portekizli star Cristiano Ronaldo toplam 701 gole imza atarken Lionel Messi ise 695 gole sahip. Ancak tabii ki Cristiano Ronaldo’nun kariyeri, Lionel Messi’den iki sene önce başladı. Kulüp kariyerlerinde gol sayılarında Cristiano Ronaldo önde olsa da Messi Ronaldo rekabeti, asist sayıları açısından Lionel Messi’nin önce olduğu bir rekabet. Kulüp kariyerlerinde Cristiano Ronaldo’nun 201 asistine karşılık Arjantinli süper yıldızın 296 asisti var.

Avrupa’nın kulüpler bazındaki en büyük futbol organizasyonu olan UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ise Cristiano Ronaldo 183 maçta 140, Lionel Messi ile 161 maçta 129 gole sahip. Cristiano Ronaldo, Avrupa’nın bu en büyük kupasını 5 kez kazandı, Lionel Messi için ise bu sayı 4. Ancak lig şampiyonluklarına bakıldığında ise bu kez Arjantinli yıldız Lionel Messi’nin 11 – 7 gibi bir üstünlüğü var. Toplam kazanılan kupa sayısında da Arjantinli star bu kez 28 – 22 üstünlüğe sahip.

Bireysel başarılarda da genelde Lionel Messi daha üstün olan taraf Messi Ronaldo rekabeti içerisinde. Örneğin Ballon d’Or ödülünü Lionel Messi 7 defa kazanma başarısını gösterirken Cristiano Ronaldo için ise bu sayı 5. Avrupa liglerinde en çok gol atan oyuncunun altığı Altın Ayakkabı Ödülü’nde de Lionel Messi yine 6 – 4 önde. Ancak istatistiklerin ötesine geçen başka bir şey var. Lionel Messi, kariyerinin son bölümüne girerken formasını giydiği PSG’yi saymazsak hem belirli bir sistem içerisinde, İsğpanya liginde ve özellikle de bir dönem Lionel Messi olmadan bile yine Avrupa’nın en iyi takımı olabilecek olan bir Barcelona’da yaptı bunca istatistiği. Cristiano Ronaldo ise kariyerine bir kanat oyuncusu olarak Postekiz’de başladı, bir kanat oyuncusu olarak Manchester United ile müthiş işlere imza attı ve bonservis rekoru kırarak da İspanya’ya Real Madrid’e geldi. Üstelik oradan da ayrılmayı göze aldı ve Juventus’a gitti Ronaldo.

Katar 2022 Dünya Kupası

Her iki oyuncunun da Dünya Kupası bulunmuyor ve Messi Arjantinli olmasının avantajı ile bu kupayı kazanmak için Cristiano Ronaldo’dan çok daha fazla bir şansa sahip. Hem Arjantin hem de Portekiz Katar 2022 Dünya Kupası’nda boy gösteriyorlar. Portekiz ilk maçını kazanırken Messili Arjantin ise ilk maçta sürpriz bir mağlubiyet aldı. İki oyuncu da bu ilk maçlarda birer gol kaydetti. Katar’da belki de bu ikilinin son düellosunu izleyeceğiz.