Cengiz Ünder

Lionel Messi Bu Sene Çok Formda

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından biri, kimini göre ise zaten en iyisi olan Arjantinli süper yıldız Lionel Messi, 2022 23 futbol sezonunda çok formda görünüyor. Futbola Barcelona altyapısında başlayan ve Barcelona A takımına çıktığından beri neredeyse oynadığı her maçta futbolseverleri büyüleyen, tüm zamanların gelmiş geçmiş en golcü oyuncularından olan Lionel Messi 778 defa giydiği Barcelona forması ile 672 gol atıp 303 tane de asist yapmıştı.

Lionel Messi

Lionel Messi ve PSG Kariyeri

2021 22 futbol sezonunun başında bedelsiz olarak PSG’ye transfer olmuştu Lionel Messi. Bir Barcelona efsanesi olan Messi’nin bu transferi Barcelona taraftarını çok üzse de ekonomik olarak sorunlar yaşayan Barcelona’nın Messi’nin maliyetini karşılayabilecek ekonomik gücü yoktu. Lionel Messi gözyaşları içerisinde Barcelona takımına veda etti ve Fransa’nın yolunu tuttu. Elbette Fransa’da çok büyük bir saygı ve sevgi ile karşılandı Arjantinli yıldız oyuncu. Fakat PSG‘de ufak bir sorun vardı. PSG kadrosunda zaten Neymar ve Mbappe gibi iki büyük yıldızı barındırıyordu ve bu iki yıldız da direkt olarak 11 oyuncusuydu haliyle. Lionel Messi yıldızlarla oynamaya elbette alışkındı ama buradaki asıl sorun bu iki süper yıldızın da tıpkı Messi gibi 4 3 3 formasyonunda kanat forvet olarak oynamalarıydı. Messi takıma katıldığı andan itibaren sahada kimin nerede oynayacağı, duran toplatı kimin kullanacağı sorun olmaya başladı. Bazı futbolseverlerin hatırlayacağı üzere Uruguaylı muhteşem santrfor Cavani de benzer bir sorunu Neymar ile yaşamış ve sonunda takımdan ayrılmıştı. Ama Messi’nin bir de avantajı vardı. Takımın en büyük yıldızı Neymar ile Messi zaten Barcelona’da birlikte oynamışlardı ve çok da iyi arkadaştılar.

Bu şartlar altında başladı Messi, PSG kariyerine. İlk sezonunda ligde 26 maçta forma giyen Lionel Messi 15 asist yaparken sadece 6 gol attı ki bu Messi için çok düşük bir rakamdı. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ise 5 gole imza attı Arjantinli dünya yıldızı. Bu istatistikler sıradan bir oyuncu için oldukça iyi olsa da Messi gibi bir yıldız için yetersiz sayılabilirdi. Messi formdan düşüyor denilerek ondan 2 yaş daha büyük olmasına rağmen daha iyi istatistikler yakalayan ezeli rakibi Ronaldo bir kez daha Messi’nin önüne konuldu futbolseverlerce.

Bu Sene Çok Farklı

Sezona teknik adam değişikliği ile giren PSG’de saha içinde de bazı şeyler değişti ve bu değişim sonrasında Lionel Messi Barcelona’daki haline adeta geri döndü. Ligde 10 maç geride kalırken Messi şimdiden 5 gol 7 asiste ulaştı ve maç başına 1’in üzerinde bir skora etki etme oranı yakaladı. Uefa Şampiyonlar Ligi’nde 3 maçta 2 gol 1 asist ve kupada da 1 gol atan Messi, toplamda 14 maçta 8 gol 8 asiste ulaşmış oldu.