Cengiz Ünder

PSG Yenilgisiz Tek Takım Olarak Kaldı

Fransa Ligi’nde kadro kalitesi, hocası, bütçesi ile tartışmasız şekilde ligin açık favorisi olan PSG 10. hafta sonunda ligde mağlubiyet yüzü görmeyen tek takım olarak kaldı. PSG gibi yenilgisiz olarak 10. haftaya kadar milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in takımı Igor Tudor yönetimindeki Marsilya da 10. haftada kendi sahasında sürpriz bir şekilde Ajaccio’ya yenilgi ve böylece ligde namağlup tek takım olarak lider PSG kaldı.

PSG

PSG Ligi İlk Baharda Bitirebilir

Sezon başında ligin tek favorisi olarak görülüyordu PSG. Ve açıkçası PSG’yi zorlayabilecek bir takım çıkacaksa da bunun Monaco olabileceği düşünülüyordu. Ancak sezonun sürprizi Igor Tudor önderliğindeki Marsilya’nın performansı oldu. Marsilya elbette güçlü bir takımdı kağıt üzerinde ama hem bu kadarını kimse beklemiyordu hem de sezon başında yaşananlar Marsilya’nın çok da istikrarlı olamayacağı izlenimini uyandırmıştı. Basına yansıyan haberler ve çıkan dedikodulara göre Marsilya takımında sezon öncesinde Igor Tudor ile oyuncular arasında çeşitli sorunlar yaşandı hatta oyuncuların yönetimden Igor Tudor’un gönderilmesini istedikleri iddia edildi.

Bu tartışmalar altında sezona giren Marsilya sahada olumlu skorlar aldıkça tartışmalar da azalıp kayboldu ve yerine övgüler gelmeye başladı. 10 haftaya kadar lider PSG’nin ensesinde olan Marsilya, iç saha ya da deplasman fark etmeksizin rakiplerini birer birer yenerken Uefa Şampiyonlar Ligi’nin başlamasıyla birlikte oyun olarak düşüşe geçti. Mağlubiyet almasa da puan kaybı yaşayan Marsilya, PSG’nin de berabere kalması nedeniyle zirveden kopmamıştı ama bu hafta büyük bir şok yaşayarak lig sonuncusu Ajaccio’ya kaybetti ve PSG zirvede tek kaldı.

PSG 10 maçın 8’ini kazanırken toplam 28 gol attı ve maç başına 2.8 gol ortalaması yakaladı. Ayrıca PSG, bu 10 maçta sadece 5 gol yedi. Bu 10 maçta PSG’nin fantastik hücum hattında yer alan L. Messi 5 gol, 7 asist; Neymar 8 gol, 7 asist; K. Mbappe ise 8 golle oynadı. PSG’nin zengin kadrosu da düşünüldüğünde bu sene konsantrasyon kaybı yaşanmadığı takdirde PSG’nin ilk baharın ortalarında Fransa Ligi’nde şampiyonluğu ilan edebileceği tahmin ediliyor.

Önümüzdeki Hafta Kritik

Bu hafta Fransa’da çok önemli bir maç var. Namağlup lider PSG ile lig ikincisi Marsilya karşı karşıya gelecek. Maç PSG’nin sahasında oynanacağı için PSG mutlak favori olsa da Marsilya’nın bu maçtan alacağı olası bir puan hem PSG’ye ciddi bir mesaj olacak hem de Marsilya’nın PSG karşısındaki özgüvenini artıracak.

PSG’de de aynı amaç var aslında. Onlar da Marsilya takımını yenip ligde kendilerine ciddi bir rakip olamayacağı mesajını tüm lige hissettirip özellikle ileriki turlar için tamamen Uefa Şampiyonlar Ligi’ne odaklanmayı planlıyorlar. Uefa Şampiyonlar Ligi senelerdir PSG’nin en büyük arzusu ve hedefi. Ligde şampiyonluklar gelse de Avrupa’daki başarısızlık PSG’yi sürekli hoca değişikliğine itti. Bakalım bu sene bu makus talih değişebilecek mi?