Cengiz Ünder

Marsilya Yaraları Sarmaya Çalışıyor

2022 23 sezonuna harika bir başlangıç yapan ve 9 maç sonunda hiç mağlup olmadan lider PSG’nin hemen ensesinde yer alan Marsilya ağır yaralı. Lig sonuncusu Ajaccio takımına üstelik de kendi sahasında 2 1 mağlup olan Marsilya takımı yaralarını sarmaya çalışıyor.

Marsilya

Bu Maçı Unutmak Zorundalar

Uefa Şampiyonlar Ligi’nde iyi bir galibiyet alan ve grubunda tekrar iddialı duruma gelen Marsilya bunun morali ile çıkmıştı Ajaccio karşısına. Rahat bir galibiyet beklenen maçta olanlar ise Marsilya adına çok acı verici oldu. İlk golü atmasına rağmen skoru koruyamayan Igor Tudor’un öğrencileri sahadan 2 1 mağlup ayrılırlarken mağlubiyetten daha çok asla kaybedilmemesi gereken bir maçta bu mağlubiyetin gelmesine üzüldüler. Maç öncesinde hemen hemen hiçkimse Igor Tudor’un takımının bu maçta bırakın mağlup olmasını, puan kaybedeceğini bile düşünmüyordu. Uefa Şampiyonlar Ligi’nde alınan zaferin de eklenmesi ile çifte kutlama planlıyordu Marsilya taraftarı.

Maça yeterince ilgi gösteren taraftar aslında farklı bir galibiyet ve zevkli bir mücadele bekliyordu ama sahadaki skorun ardından büyük bir üzüntü yaşayarak evine döndü taraftar. Marsilya bu maçın etkilerini oyuncusundan teknik ekibine, taraftarından yönetimine kadar eksiksiz şekilde yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. Bu şoke edici sonucun nedenlerine odaklanan teknik ekip aynı kazananın bir daha yaşanmaması için maçı derinlemesine analiz etti. Bu sonuç haftanın da en büyük sürprizi olarak yorumlandı Fransa spor basınında.

Maç öncesinde çok az yorumcu bu maçın Igor Tudor’un ekibi için sorun olabileceğini öngörmüştü. Rakip takım Ajaccio’nun her ne kadar ligin sonun yer alsa da aslında son 3 4 maçta çıkışta olduğunu, Marsilya’nın yorgun olacağını ve dahası bu maçı zaten banko olarak görüp de rakibi hafife alabileceğini ve Ajaccio‘nun da kendisini tam olarak buna göre hazırladığını iddia etmişti yorumcular. Ama elbette maç öncesinde bu görüşe pek de değer verilmemiş, Uefa Şampiyonlar Ligi’nden hayli moralli gelen Igor Tudor‘un ekibinin bu maçı da alarak PSG’yi takibinin sürdüreceğini iddia etmişti çoğunluk.

Marsilya

Marsilya Toparlanmak Zorunda

Günün sonunda azınlığın görüşü haklı çıktı ve ligin açık favorisi olan PSG’ye kafa tutan, ilk 9 hafta boyunca kimsenin bileğini bükemediği Marsilya takımı, lig sonuncusu Ajaccio’ya, üstelik de kendi sahasında, üstelik de maçta 1 0 öne geçmesine rağmen mağlup olmaktan kurtulamadı. Ancak Marsilya’nın artık bu mağlubiyeti geride bırakması ve dağılmaması gerekiyor çünkü önlerinde çok ama çok zor bir takvim bekliyor onları.

İlk olarak iç sahada yendikleri Sporting Lizbon ile bu kez deplasmanda karşılaşacak Igor Tudor’un ekibi. Ancak asıl büyük sınav bu da değil. Bu deplasmanın dönüşünde lig lideri, yıldızlar topluluğu, yenilgisiz PSG bekliyor olacak Marsilya’yı. Marsilya yaralı ama yaralarını sarmak için de fazla bir zamanı yok.