Cengiz Ünder

Kylian Mbappe Beklentileri Karşılıyor

Katar 2022 Dünya Kupası devam ederken bazı takımlar ve oyuncular yavaş yavaş ön plana çıkmaya başladı. Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi elbette ki turnuvanın en çok öne çıkan oyuncuları olsa da Karim Benzama’nın yokluğunda Fransa’nın lideri ise genç yıldız Kylian Mbappe oldu. Kylian Mbappe turnuvanın iki büyük yıldızı Neymar ve Messi gibi Fransa’da PSG formayı giyiyor.

PSG’den takım arkadaşı olan bu üç isim Katar 2022 Dünya Kupası’nda hem kendi takımlarının yıldızları hem de bu oyuncuların takımları kupanın favorileri. Fransa A Milli Futbol Takımı’nın en büyük yıldızı aslında Ballond d’Or sahibi Karim Benzama’ydı ancak başarılı forvet antrenmanda şansız şekilde sakatlanınca turnuvayı kaçırdı. Bu durumda da Fransa’da tüm skor yükü Olivier Giroud ve genç yıldız Kylian Mbappe’nin omuzlarına kaldı ama genç star bu yükü taşıyabileceğini ilk iki maç sonunda herkese net şekilde gösterdi.

Kylian Mbappe

Kylian Mbappe 2 Maçta 3 Gole Ulaştı

2022 Dünya Kupası’nda D grubunda mücadele eden ve hem grubun hem de turnuvanın favorilerinden biri kabul edilen Fransa iki grup maçını da kazanarak iki maç sonunda gruptan lider çıkmayı garantiledi ve adını üst tura yazdırdı. Grubunun ilk maçında Avustralya karşısına çıkan Fransa bu maçta rakibini 4 1 ile geçti. Gol perdesini Adrien Rabiot açarken Kylian Mbappe de bu maçta golünü atmayı başardı. Diğer iki gol ise Olivier Girodu’dan geldi. Grubun ikinci maçında Danimarka karşısına çıkan Fransa bu maçı da 2 1 kazandı ve gruptan çıkmayı iki maç sonunda garantiledi. Danimarka karşısında Fransa’nın iki golünün de imzası Kylian Mbappe’ye aitti. Bu maçların ardından 2 karşılaşma sonunda 3 gole ulaşan genç oyuncu 2022 Dünya Kupası’nda gol krallığı yarışında da fazlasıyla iddialı olduğunu gösterdi.

Attığı gol kadar sahadaki lider karakteri ile de dikkat çeken oyuncu, turnuva öncesinde Lionel Messi – Cristiano Ronaldo tartışması sırasındaki tavırları nedeniyle ciddi eleştiriler almıştı ancak turnuvadaki performansı ve duruşu ile bu eleştirileri unutturup sadece Fransa taraftarları gözünde değil pek çok futbolseverin gözünde sempatik bir konuma yükselmeyi başardı. Turnuva öncesindeki tartışmalarda Kylian Mbappe, Cristiano Ronaldo’yu savunmuş ve onun Messi’den daha iyi olduğunu söylemişti: Elbette bu açıklamada bir gariplik yok, tabii Lionel Messi ile Kylian Mbappe’nin takım arkadaşı olmasını yok sayarsak.

Fransa Üçüncü Maçta Rotasyona Gidebilir

Genç yıldız attığı gollerle sempati toplayıp turnuva öncesi hakkındaki kötü yorumların önünü keserken 2022 Dünya Kupası gol krallığında da oldukça iddialı durumda, ancak Fransa’nın gruptaki işinin iki maç sonunda halletmesi ve üçüncü maçı formaliteye çevirmesi genç yıldız için bir handikap olabilir. Sakatlık, yorgunluk gibi riskleri düşünen Fransa teknik direktörü Didier Deschamps Tunus karşısında rotasyona gidip genç yıldızı ve daha birkaç oyuncu yedek soyundurabilir.