Cengiz Ünder

PSG Dünya Kupası’na Yıldızları İle Damga Vuruyor

Katar 2022 Dünya Kupası pek çok tartışmanın gölgesinde başladı ve futbol ateşi tüm futbolseverleri sarıp dedikoduları ikinci plana atmayı başardı. Dünyaca ünlü pek çok yıldızın boy gösterdiği Dünya Kupası’nda PSG gibi yıldızlar topluluğu bir takımdan da pek çok yıldız var elbette, ama üç tanesi hem kendi konumları hem de takımlarının durumu sebebiyle biraz daha ayrılıyorlar diğerlerinden. O isimler PSG takımının hücum hattını oluşturan muhteşem üçlü Kylian Mbappe, Lionel Messi ve Neymar.

Kendi Takımlarının Yıldızları

Neymar, Brezilya ile, Lionel Messi Arjantin ile ve Kylian Mbappe de Fransa ile 2022 Dünya Kupası’nı kazanma mücadelesi veriyor. Kupyaı kazanabilecek 5 takım sayılsa üçü şüphesiz ki bu üç yıldızın takımları olacak. Zaten her takım da favori olarak gösteriliyor. Daha da ilginci Neymar Brezilya’nın, Lionel Messi Arjantin’in ve Kylian Mbappe de Özlelikle Karimn Benzema da sakatlık sebebiyle kadrodan çıkarıldıktan sonra Fransa’nın en büyük kozu. Ancak bir başka dikkat çekici nokta daha var.

Bilindiği üzere Messi ve Neymar yıllarca başarılı şekilde Barcelona forması giydiler ve o yıllardan gelen özel bir arkadaşlıkları var. Kylian Mbappe’nin ise çocukluğundan beri Cristiano Ronaldo hayranı olduğu biliniyor ki zaten sosyal medyada oyuncunun çocukken odasında Crsitiano Ronaldo’nun posterinin olduğu fotoğraflar da paylaşıldı.

Katar 2022 Dünya Kupası’nın bu üçlü kadar konuşulan bir diğer olayı ile Lionel Messi – Cristiano Ronaldo rekabeti. Tüm zamanların en iyi futbolcularından sayılan bu iki oyuncunun da kariyerinde Dünya Kupası yok ki bu kariyerlerindeki tek eksik şey aslında iki oyuncu için de. Turnuva öncesi bu konu da gündeme geldi ve ikili arasındaki yıllardır süregelen rekabetin Dünya Kupası’na nasıl yansıyacağı tartışıldı. Bu noktada Lionel Messi’nin takım arkadaşı olan Kylian Mbappe tavrını Cristiano Ronaldo’dan yana koydu ve bu yorumuyla da PSG taraftarının bile tepkisini çekmişti. Ancak bu üçlü arasında turnuvada en formda olan isim olan Kylian Mbappe, performansı ve golleriyle eleştirileri unutturdu ve övgüleri toplamaya başladı.

psg

Dönüşte PSG Nasıl Etkilenir?

Bu üç özel yıldız aynı zamanda üç büyük ego. PSG o kadar özel ve güçlü bir kadroya sahip ki ligin bitmesine haftalar kala Fransa’da şampiyonluğunu ilan edecektir. Bu herkesin beklediği bir durum. Ne var ki PSG için asıl hedef lig şampiyonluğu değil. Onlar senelerdir UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu istiyor ve bunun için para harcıyorlar. Dünya Kupası sonucunun bu üçlüyü etkilemeyeceğini düşünmek fazla iyimser olur. Ve PSG’nin UEFA Şampiyonlar Ligi’ni alabilmesi için hücum hattını oluşturan bu süper üçlüsünün formda olmasına ve motivasyon olarak da yukarıda kalmalarına ihtiyacı var. Tabii en az bir o kadar da aralarındaki uyuma. Dünya Kupası sonrasında bu konuya dair konuşulacak çok şey olacak gibi görünüyor.