Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Hala Olimpik Marsilya’da

Fransa’da Olimpik Marsilya forması giyen milli oyuncumuz Cengiz Ünder, 20221 22 sezonu başında katılmıştı Fransız takımına. O dönem takımın başında Şilili teknik adam j. Sampaoli vardı ve Sampaoli takımı 4 3 3 ile sahaya çıkarıp milli oyuncumuza da kenar forvet olarak sıklıkla görev veriyordu. J. Sampaoli önderliğinde ligde fena bir performans ortaya koymayan O. Marsilya, sezon sonunda UEFA Şampiyonlar Ligi vizesini de almasına rağmen Fransız takımı 2021 22 futbol sezonunda hoca değişikliğine gitti ve takımın başına Türkiye’den de tanıdığımız bir isim olan Hırvat teknik adam Igor Tudor geldi.

Cengiz Ünder İle Tudor Uyuşamadı

Sezon başı hazırlık kampında Igor Tudor ile Marsilya takımı oyuncuları arasında pek çok sorun olduğuna dair dedikodu ve haberler çıktı. Bu haberlerden bazıları oyuncuların Igor Tudor‘u istemedikleri ve hatta yönetimden de Hırvat teknik adamın gönderilmesini talep ettikleri yönündeydi. Cengiz Ünder için de haberler çıkmış ve oyuncumuzun takımdan ayrılmak istediği, Hırvat teknik adam Igor Tudor’un da Cengiz Ünder’i kadroda pek düşünmediği iddia edilmişti. Aslında bakıldığı zaman bu kısmen anlaşılabilir bir durumdu. Cengiz Ünder bir sezon önce, 2021 22 futbol sezonunda, J. Sampaoli döneminde kanat forvet olarak çok etkili bir performans ortaya koymuş ve D. Payet ile birlikte takımın en skorer oyuncuları arasına girmişti. Ancak Igor Tudor’un sisteminde kanat forvetlere yer yoktu.

Alametifarikası olan üçlü savunma ve tek forvette ısrarcı olan Igor Tudor, sezon başında Cengiz Ünder’i forvet arkasında ortada denedi. Alıştığı düzenin çok dışına çıkan milli oyuncu dürüst olmak gerekirse bu pozisyonda beklentileri hemen hemen hiç karşılayamadı. Sezona ilk 11 oyuncusu olarak başlayan milli yıldız 2 3 hafta sonra ise yedeğe çekildi O dönem transfer sezonu açık olduğundan Cengiz Ünder ile ilgili transfer haberleri bir hayli fazlaydı, hatta Galatasaray da oyuncu ile ciddi şekilde ilgiliydi. Ama Cengiz Ünder’in Marsilya tarafından gözden çıkarıldığı imajı nedeniyle Cengiz için ederinin çok altında teklifler yapıldı Olimpik Marsilya kulübüne ve Marsilya da bu teklifleri reddederek Cengiz Ünder’i kadrosunda tuttu.

Cengiz Ünder

İlk Yarı Boyunca Genelde Yedekti

2022 23 futbol sezonunda ilk iki maçta ilk 11 çıkan Cengiz Ünder devamında ise formasını kaybetti ve Fransa liginde ilk yarı boyunca genelde yedek kalırken 60. dakikadan sonra sıklıkla forma şansı bulabildi. O sebeple oyuncunun da ayrılmak istediği sık konuşulan bir durum. Dünya Kupası nedeniyle liglerin ara verip de transfer çalışmalarının başlaması sebebiyle Cengiz Ünder ile ilgili olarak transfer haberleri yeniden çıkmaya başlamıştı. Ama Cengiz Ünder için şimdiye kadar kulübüne ulaşan resmi bir transfer teklifinin olmadığı öğrenildi. Türk basınında da Türk kulüpleri ile ismi sürekli yazılan milli yıldız için bakalım resmi bir teklif gidecek mi Türkiye’den Fransa’ya.