Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Takımdan Ayrılabilir

Fransa Ligi’nde Olimpik Marsilya forması giyen Cengiz Ünder için ara transfer döneminde takımdan ayrılabileceği haberleri çıkmaya başladı. Cengiz Ünder için sezon başında da ayrılık haberleri vardı. Geride kalan 2021 22 futbol sezonunda oldukça iyi bir yılı geride bırakan milli oyuncu için işler takımın başına Igor Tudor’un gelmesi ile değişti.

Cengiz Ünder

Igor Tudor İle Yıldızı Barışmadı

2021 22 sezonunda Olimpik Marsilya’nın en önemli oyuncularından biri olan milli yıldız, takımın en skorer oyuncularından biri olmuştu. Şilili teknik adam Jorge Sampaoli‘nin 4 3 3 sisteminde kenar forvet olarak görev yapan milli oyuncu ters kanatta oynuyordu ve sezon boyunca içeri girerek attığı şutlarla takımına önemli goller ve puanlar kazandırmıştı. 2022 23 futbol sezonu başında takımın başına İtalya’da Verona ile çok başarılı bir sezonu geride bırakan Hırvat teknik adam Igor Tudor getirildi. Igor Tudor bir dönem Türkiye’de Galatasaray’ı da çalıştırmış bir teknik adam bilindiği üzere üçlü savunma oynayan ve kanat forvet kullanmak yerine hücumcu kanat beklerini tercih eden bir teknik adam.

Bu bağlamda Cengiz Ünder, Igor Tudor ile birlikte kanat forvet rolünden çıkıp kendisi forvet arkası olarak buldu. Aslında milli oyuncu bu rolde katkı verebilecek meziyetlere de sahip bir oyuncu ancak ne var ki kağıt üzerinde forvet arkası gibi görünse de aslında Igor Tudor o bölgedeki oyuncusundan bir orta saha performansı bekliyordu ve Cengiz Ünder’de de bu özellikle hiç yoktu. Kanatta oynarken savunmada alanını kapatan, hücumda da topla direkt kaleye giden milli oyuncudan şimdi savunmada pres yapıp top çalması, hücumda da pas oyununa katılması ve topsuz oyunda etkili olması isteniyordu ki bunlar Cengiz Ünder’in yetenek paletinde pek de olmayan şeyler. Üstüne üstlük Cengiz artık kanat forvet oynamadığı için de en büyük skor silahı olan ters ayakla içeri girip şut atma meziyetini de ilk yarı boyunca pek sergileyemedi. Haliyle hem hücumda hem de savunmada Igor Tudor’un beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü çizen oyuncumuz formasını kaybetti ve yedeğe düştü.

Cengiz Ünder Türk Kulüpleri İle Flörtte

2022 Katar Dünya Kupası sebebiyle bu sene Avrupa ligleri alışıldığı dönemden daha önce tatile girdi, haliyle de transfer dedikoduları erken başladı. Türkiye’deki yabancı oyunsu sınırı da düşünüldüğünde Cengiz Ünder, üç büyük kulüp için de çok değerli bir seçenek. Zaten sezon başında da Galatasaray’ın, milli oyuncu için ciddi bir girişimi olmuş ama başına yansıyan haberlere göre Galatasaray milli yıldızı kiralık olarak istemiş, Olimpik Marsilya ise önerilen teklifi ve satın alma opsiyonunu düşük bulup teklifi reddetmişti. Bu transfer döneminde bu kez Fenerbahçe’nin de milli yıldız için devreye girmesi beklense de Cengiz Ünder için başka liglerden önemli kulüplerin de istekli olacağı öngörülüyor.