Cengiz Ünder

Cengiz Ünder İlk Yarı Değerlendirmesi

Fransa’da Olimpik Marsilya forması giyen Cengiz Ünder için kendi bireysel kariyeri adına 2022 23 futbol sezonu kötü geçiyor diyebiliriz. Katar 2022 Dünya Kupası nedeniyle her zamanki tarihinden daha önce devre arasında giren Fransa Ligue 1’de Cengiz Ünder ilk devrede skor üretemedi ki milli oyuncumuz için bu pek de alışık olduğumuz bir durum değil.

Igor Tudor

Igor Tudor’un Sistemine Uyum Sağlayamadı

Milli oyuncumuz Cengiz Ünder geçen sene Olimpik Marsilya ile oldukça iyi bir sezon geçirmişti. Skora ciddi katkı sunan oyuncumuz için işler bu sene tam tersi yönde değişti. Elbette bu değişimin en önemli nedeni Olimpik Marsilya takımının teknik adam değişikliğine gitmesi oldu. Geçen sene Şilili teknik adam Jorge Sampaoli’nin çalıştırdığı Fransız takımı 4 3 3 ile sahaya çıkıyor ve Cengiz Ünder de o takımda kanat forvet olarak görev yapıyordu. Kariyeri boyunca şutlarıyla çok etkili olan milli oyuncu ters kanatta oynayıp içeri girerek çok etkili şutlar atıyordu ki böyle çokça da gol buldu. Ancak bu sezon başında takımın başına Hırvat teknik adam Igor Tudor geldi.

Igor Tudor ile üçlü savunmaya dönen Marsilya forveti de teke düşürdü ve kanat forvet oynamayı bıraktı. Haliyle de Cengiz Ünder en sevdiği rolden uzaklaşmış oldu. Igor Tugor, Cengiz Ünder’i hem çok sevdiği, rahat ettiği kenardan ortaya aldı hem de ondan bir orta saha oyuncusu gibi savunma katkısı istedi. Bu beklentileri karşılamakta zorlanan Cengiz Ünder de kısa süre sonra zaten ilk 11’deki yerini kaybetti. Oyuna sonradan dahil olmaya başlayan Cengiz Ünder, ilk yarı boyunca gol atmaya başaramadı ve kendisi adına çok kötü geçen bir ilk yarıyı geride bıraktı 2022 23 futbol sezonunda.

Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Sadece 25 Yaşında

Çok erken yaşta yıldızını parlatan ve Avrupa’ya transfer olan oyuncunun yaşının 30’a yaklaştığı düşünülse de aslında Cengiz Ünder henüz sadece 25 yaşında. Bu detay düşünüldüğünde kariyerini çok daha iyi planlaması ve eğer takımdan ayrılacaksa bir sonraki durağını çok daha iyi seçmesi gerekiyor milli oyuncunun. Çünkü Cengiz Ünder, tüm başarılı kariyerine rağmen henüz kariyer zirvesini görmemiş olabilir ve bunu yapabilecek zamanı hala var. Kariyeri boyunca İtalya’da Roma, İngiltere’de Leicester City ve Fransa’da da Olimpik Marsilya formaları giyen oyuncumuz dünyanın her liginde oynayabileceğini ispatlamış durumda.

Potansiyeline hala ulaşamadığı düşünülen yıldız oyuncu basamak olarak kullanabileceği bir takıma giderse oradan Avrupa’nın elit takımlarına bir sıçrama gerçekleştirebilir. Ama şu bir gerçek ki 2022 23 futbol sezonunun ilk yarısı Cengiz Ünder’in futbol kariyerinin en sönük Avrupa performansı olarak kayıtlara geçti. Oyuncumuz Olimpik Marsilya’da kalsa da devre arasında oradan ayrılsa da mutlaka ama muıtlaka ilk devreden daha iyi bir performans ortaya koymak ve biraz da skor üretmek zorunda.