Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Sahada Kalamıyor

Olimpik forması giyen milli oyuncumuz Cengiz Ünder geçen sene takımının değişmez oyuncularından biri olmuştu. Sezon başında Olimpik Marsilya’nın J. Sampaoli yerine Igor Tudor’u getirmesinin ardından Fransız takımında pek çok şey değişti. Bu değişimlerden en çok etkilenen oyuncular ise muhtemelen takım kaptanı D. Payet ve milli futbolcumuz Cengiz Ünder oldu.

Geçen Sene Payet ve Cengiz Ünder Takımın Yıldızlarıydı

Şilili teknik adam J. Sampaoli döneminde Marsilya’da hücum hattı iki kanat forvet ve bir merkez santrfordan oluşuyordu. Cengiz Ünder ve D. Payet sıklıkla kanat forvetler olarak sahada oluyorlar ve gol ya da asistleri ile skora ciddi katkı sunuyorlardı. Top rakipteyken ise bu iki oyuncu sadece alan savunması yapıyor, enerjilerini hücum üretkenliği ve skor katkısı için harcıyorlardı. Igor Tudor’un takımın başına gelmesiyle birlikte 4 3 3 sisteminden vazgeçilip üçlü savunmaya dönüldü. Igor Tudor da aslında hücum hattını üçlü kurmaya devam etti ama ciddi bir farkla; Igor Tudor kanat forvet kullanmıyor, forvet arkasında iki adam kullanıyordu ve kağıt üzerine iki on numaralı gibi gözüken bu sistemde forvet arkasındaki o iki oyuncu Igor Tudor’un kafasında top rakipteyken 2 sekiz nuramaya dönüşüyordu. Yani Hırvat teknik adam o bölgede görev verdiği oyunculardan top rakibe geçtiği anda çok ciddi bir pres ve savunma katkısı istiyordu.

Sezon başında D. Payet, Igor Tudor ile yaşadığı sıkıntılardan sonra yedek soyunmaya başlasa da Cengiz Ünder sezonun ilk maçında ilk 11 olarak sahaya çıkmıştı. Ne var ki hiç alışmadığı bir rolde oynayan milli oyuncu arkasında çizgiyi hissetmeyince çok etkili olamamış, en büyük özelliklerinden olan ters ayakla içeri kat ederek şut atma silahını hiç kullanamamış ve o maçın 60. dakikasında da oyundan alınmıştı. Sonrasında milli yıldızımız ligin ikinci maçında da ilk 11’de sahaya çıktı ne var ki Igor Tudor, Cengiz Ünder’i oyundan almak için bu kez 60 dakika da beklemedi ve Cengiz Ünder’i ilk yarının sonunda oyundan aldı.

Cengiz Ünder

Nantes Maçında Yaşanan Büyük Şok

Bu maçtan sonra ilk 11’deki yerini kaybeden oyuncumuz asıl şoku Nantes karşısında yaşadı. Oyuna yedek başlayan milli yıldızımız Igor Tudor tarafından son 30 dakikada oyuna alındı. Sahaya gireli henüz 18 dakika olan Cengiz Ünder, değişiklik tabelasında kendi forma numarasını görünce önce yanlışlık var sandı ama sonrasında teknik adam Igor Tudor’a sitem ederek direkt soyunma odasına gitti. Bu maçtan sonra Cengiz Ünder’in Olimpik Marsilya’dan ayrılmasına kesin gözüyle bakılsa da Marsilya takımı istediği teklifleri alamadığı için oyuncuyu bırakmadı ve oyuncumuz Marsilya ile devam etti. Ancak mevcut durum, Cengiz’in oynamaması ve taliplerinin de olması sebebiyle oyuncumuzun devre arasında Olimpik Marsilya’dan ayrılacağı artık iyiden iyiye konuşulmaya başlandı.