Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Kazansa Da Sular Durulmadı

Fransa’da Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya takımı 4 maçlık aradan sonra nihayet galip geldi ancak bu galibiyet de eleştirileri durdurmadı. Kendi sahasında ağırladığı Lyon’u 1 0 ile geçen Igor Tudor’un öğrencileri oynadıkları tutuk futbolla yine eleştirilerin hedefi oldu. Pek çok yorumcu Olimpik Marsilya’nın bu galibiyetini şans olarak yorumladı.

Olimpik Marsilya

Olimpik Marsilya İlk Kez Hedef Maç Kazandı

Sezon başında Igor Tudor‘u takımın başına getiren Marsilya’da Tudor üzerinden pek çok tartışma yaşanmıştı aslında. Üçlü savunma anlayışından oyuncularla diyaloğuna kadar pek çok konuda dedikoduların öznesi olan Igor Tudor’a ait en büyük tartışma konularından biri de geçmişte büyük maçlardaki kötü performansıydı. Bir dönem Türkiye’de de Galatasaray’ı çalıştıran Igor Tudor derbilerdeki başarısız performansı ile eleştirilen konusu olmuş ve zaten bu sebeple de Galatasaray kariyeri çok uzun sürmemişti. Marsilya’ya gelmeden önce İtalya’da Verona takımının başındaki performansı ile oldukça övülen Hırvat teknik adam bu sayede Marsilya’nın başına geçmişti.

Marsilya takımı ile sezona fırtına gibi giren Igor Tudor kendisinin alameti farikası olan yüksek tempo, mücadele ve baskılı oyunu Fransa’ya izletmeye başladı. Bu oyun iyi skorları ve puanları da beraberinde getirince sezon başındaki eleştiriler kesildi ve onun yerini övgüler aldı. Ne var ki Igor Tudor Tüekiye kariyerinde Galatasaray ile de sezona aynen böyle girmiş sonra ise hedef maçlarda bocalamıştı. Olimpik Marsilya takımı ile de adeta bir deja vu yaşadı Hırvat teknik adam. Olimpik Marsilya ilk 9 maç boyunca mağlubiyet almayıp PSG ile birlikte Fransa Ligi’nin mağlubiyetsiz tek takımı olsa da bu süreçte içeride oynadığı ve direkt rakibi olan Rennes’î yenmeyi başaramamıştı. Tabii o sırada Marsilya hem yenilgisizliğe hem de liderlik takibine devam ettiğinden bu puan kaybı çok da sorun olmamıştı ama Marsilya takımı ilk mağlubiyetini aldıktan sonra hem üst süte mağlubiyetler aldı hem de hedef maçlarda çok kötü bir performans sergiledi.

Olimpik Marsilya takımı Rennes’i yenemedikten sonra galibiyetlere devam etse de ilk mağlubiyetini lig sonuncusundan aldığı andan itibaren adeta dağıldı. İlk mağlubiyetin ardından deplasmanda PSG’ye yenilen takım sonrasında Uefa Şampiyonlar Ligi’nde grubun final niteliğindeki maçında kendi sahasında Tottenham’a mağlup oldu. Sonrasında ise yine net bir hedef maçında evinde Lens’ye yenildi.

Lyon Maçı Hak Eden Taraftı

Lyon maçı Igor Tudor için bir kader maçı olacak iddiası da gündemdeyken Olimpik Marsilya kendi sahasında Lyon’u yenmeye başardı. Ancak galibiyete rağmen sahadaki oyunun sezon başında baskılı bir futbol oynayan Marsilya’nın oyunuyla uzaktan yakından alakası yoktu. Maçta daha net pozisyonlara giren, ve otoritelere göre galibiyeti kaçıran taraf ne olarak konuk ekip Lyon’du. Yani Igor Tudor önderliğindeki Olimpik Marsilya bir hedef maçı skor olarak kazansa da oyun olarak yine kaybetti.