Cengiz Ünder

Dünya Kupası Son 16 Eşleşmeleri – 2

Katar 2022 Dünya Kupası’nda 8 grupta da tüm maçlar geride kalmış ve 2022 Dünya Kupası son 16 eşleşmeleri belli olmuştu. Dünya Kupalarının kendine özgü formatı gereği son 16 ve devamındaki tüm eşleşmeler kura çekimi yapılmaksızın baştan belliydi. Yani hangi grubun liderinin hangi grubun ikincisiyle eşleşeceği grup sıralamaları netleştiği anda belli oldu.

İlk yazımızda son Dünya Kupası son 16 turundaki sekiz eşleşmeden dört tanesi değerlendirmişti. Bu yazıda da kalan dört eşleşmeye göz atacağız.

Dünya Kupası son 16

Dünya Kupası Son 16

Fransa – Polonya: Fransa Dünya Kupası’nın en büyük üç favorisinden biri. Diğer ikisi de Arjantin ve Brezilya zaten. Zaten diyoruz çünkü bu iki Güney Amerika temsilcisi de eşleşmenin diğer tarafında yer alıyor. Yani birinci yazımızda yer verdiğimiz 8 takım finale kadar birbirleriyle eşleşebilirken bu yazımızda yer alan 8 takım da finale kadar sadece birbirine rakip olabilecek, bu anlamda Fransa’nın finale kadar diğer iki büyük favori Arjantin ve Brezilya ile karşılaşmayacak. Oysaki diğer kanatta Arjantin ve Brezilya rakiplerini elerlerse yarı finalde birbirleri ile eşleşecekler. Fransa, formatın kendisine sunduğu bu avantajı kullanmak ve finale kadar sorunsuz gitmek isteyecektir. Polonya karşısında hiç kimse Fransa’nın zorlanmasını beklemiyor. Polonya sonrasında ise muhtemelen çeyrek finalde İngiltere ile, yarı finalde ise İspanya ya da Portekiz ile karşılaşacak Fransızlar. Bu anlamda karşı kanada kıyasla daha kolay bir yolu var Fransa’nın final için. Fransa, Polonya karşısında net favori ve maçı rahat kazanacaktır.

İngiltere – Senegal: İngiltere, Afrika temsilcisi karşısında da fazla zorlanmaz, ama onların asıl sınavı bu turu geçtikten sonra çok büyük ihtimalle eşleşecekleri Fransa ile olacak. İngiltere grup aşamasının en başarılı takımlarından biri oldu bu süreçte. 7 puan topladı ve bunu grup aşamasında yapabilen sadece 2 takım daha vardı. Oldukça formda yani İngiltere Milli Takımı ve bu form onlara Afrika temsilcisi Senegal karşısında yeterli olacaktır.

İspanya Turnuva’nın 4. Favorisi

Fas – İspanya: Fas da tıpkı İngiltere gibi grubu 7 puanla tamamladı ve ciddi bir başarı elde etti. Ne var ki İspanya da ilk maçta farklı galip gelince averajlarını rakipsiz konuma getirip ikinci ve üçüncü maçta daha rahat davranabilmişti. Bu maçta dinlenmiş bir halde ve tamamen final odaklı bir İspanya izleyeceğiz. Açıkçası Fas’ın İspanya karşısında çok da bir şansı gözükmüyor. İspanyollar; Arjantin, Brezilya ve Fransa’nın ardından kupanın en büyük favorisi olarak gösteriliyor. İspanya turu geçip rakibini bekler bu maçın ardından.

Portekiz – İsviçre: Portekiz takımı Cristiano Ronaldo faktörü sebebiyle turnuvanın en dikkat çeken takımlarından biri, hatta bazı futbolseverlerin hayalinde Portekiz Arjantin yani Messi ve Ronaldo finali var. Şu an finalden bahsetmek biraz hayalcilik olsa da Portekiz İsviçre’yi eleyecektir.