Cengiz Ünder

Dünya Kupası Son 16 Eşleşmeleri – 1

Katar 2022 Dünya Kupası’nda 8 grupta da tüm maçlar tamamlandı ve Dünya Kupası son 16 eşleşmeleri belli oldu. Dünya Kupası’nın formatı gereği bundan sonra da tıpkı son 16 turunda olduğu gibi kura çekimi olmayacak ve her takım için final yolundaki muhtemel rakipler öngörülebilecek. Dolayısıyla finali hangi iki takımın oynayacağı tahminleri de yapılmaya başlandı artık.

Dünya Kupası formatı gereği üst tura çıkan son 16 takım kendi arasında iki ayrı grubua ayrıldı. Aşağıdaki 8 takımdan biri mutlaka 2022 Dünya Kupası’nın finalisti olacak. Kaşı gruptaki 8 takım arasından da diğer finalist belli olacak.

Dünya Kupası Son 16

İşte Dünya Kupası son 16 eşleşmeleri ve favori görülenler;

Hollanda – ABD: Turun favorisi ve çeyrek final adayı olarak otoriteler Hollanda’yı görüyor. Eskiden hücumcuları ile adından söz ettiren Portakallar bu Dünya Kupası’nda savunma oyuncularına güveniyorlar. ABD’nin Hollanda karşısında gol bulması zor.

Arjantin – Avustralya: Lionel Messili Arjantin pek çoklarının en büyük şampiyonluk adayı ve açıkçası kolay bir eşleşme de yakaladılar son 16 turunda. Avustralya gruptan çıkarak zaten yapacağını fazlasıyla yaptı, onlar bile Arjantin önünde kendilerine fazla şans tanımıyorlardır muhtemelen. Arjantin fazla zorlanmadan adını çeyrek finale yazdıracaktır.

Japonya – Hırvatistan: Sürpriz şekilde üst tura çıkan iki takım birbirlerine rakip oldu. Japonya, Almanya’nın ve İspanya’nın olduğu gruptan mucizevi şekilde lider çıkmayı başardı. Grupta hem İspanya’yı hem de Almanya’yı yenen takım turnuvanın şu ana kadar en dikkat çeken ekibi durumunda. Hırvatistan ise grubun son maçında turnuvanın gizli favorisi olarak gösterilen Belçika’ya yenilmemeyi başardı. Bu iki takımın gruplardaki başarısı sayesinde Belçika ve Almanya gibi iki güçlü ülke, hatta dı kupa ile bile anılan iki dev Dünya Kupası’na veda etti. Japonya bu eşleşmede avantajlı görülen taraf.

Brezilya – Güney Kore: Brezilya zaten katıldığı her Dünya Kupası’nın doğal favorilerinden biri konumunda. Bu Dünya Kupası’nda da iki maç sonunda gruptan çıkmayı garantileyerek yine çok iyi durumda olduklarını gösterdiler. Ayrıca işi ilk iki maçta bitirdikleri için son maçta zaten rotasyon da yaptılar ve dinlenmiş olarak bu maça çıkacaklar. Maçın net favorisi Sambacılar.

Dünya Kupası son 16

İlk İki Maç Bu Akşam

Dünya Kupası eşleşme ağacının bir tarafında yer alan bu 8 takımdan 4’ü bu akşam sahneye çıkacak ve iki çeyrek finalist bu akşam belli olacak. Türkiye saati ise 18.00’de başlayacak olan maçta Hollanda ve ABD karşı karşıya gelecek. Maçın berabere bitmesi durumunda uzatmalara geçilecek ve eşitlik orada da bozulmazsa penaltı atışları sonucunda ilk finalist belli olacak.

Günün diğer maçında ise Lionel Messili Arjantin sahaya çıakcak. Türkiye saati ile 22.00’da oynanacak bu maç. Günün sonunda çeyrek finalde karşı karşıya gelecek olan iki takım belirlenmiş olacak böylece.