Cengiz Ünder

Belçika Dünya Kupasına Veda Etti

Katar 2022 Dünya Kupası büyük bir sürprize sahne oldu ve kupanın gizli favorisi denilen Belçika milli takımı gruptan çıkmayı başaramayarak turnuvaya veda etti. Grubun son maçında Hırvatistan ile karşılaşan Belçika maçı kazanması halinde gruptan çıkıp son 16’ya kalacaktı. İlk yarıda tutuk bir oyun sergileyen ama ikinci yarıda pek çok pozisyon bulup da bunları cömertçe harcayan Belçika, Hırvatistan ile 0 0 berabere kalarak F grubunu 4 puanla 3. sırada bitirdi ve turnuvaya veda etti. Gruptan Fas lider çıkarken Hırvatistan da ikinci olarak son 16’ya kaldı.

Belçika

Belçika Lukaku İle Dünyaları Kaçırdı

Maça beklenenden çok daha durgun başlayan Belçika’nın süper forveti Lukaku sakatlığı nedeniyle yedekler arasında yer alırken iler uçtaki gol umudu Türkiye’de Galatasaray forması giyen D. Mertens oldu. D. Mertens ilk yarıda net bir pozisyondan yararlanamadı ki bu ilk yarının en net pozisyonuydu. İkinci yarıda Belçika takımı oyuncu değişikliğine gitti ve D. Mertens’i oyundan alıp yerine süper golcüsü R. Lukaku’yu sahaya sürdü. Sakatlığı olan R: Lukaku, alınan haberlere göre ağrı kesicilerle sahaya çıktı.

İkinci yarıda ilk yarıya kıyasla çok daha fazla pozisyona girdi Belçika. Bu sırada Hırvatistan da ciddi kontralar yakaladı ancak son paslarda ciddi hatalar yaptılar, yoksa maçı daha erken bitirip averajları da Fas’tan iyi olacağından gruptan lider çıkabilirlerdi. Gerçi o durumda son 16’daki rakipleri, E grubunu 2. bitiren İspanya olacaktı. Belçika maçı kazanabilseydi grubu Fas’ın ardından 6 puanla 2. sırada bitirecek ve İspanya ile Belçika eşleşecekti. Özellikle ikinci yarının ikinci bölümünde R. Lukaku Belçika adına çok ama çok net pozisyonlara girdi. Hamlelerde ve reflekslerde geciken oyuncu, girdiği pozisyonlardan birini bile gol yapsa takımını üst tura taşırdı. R. Lukaku, kaçırdıkları ile günün en çok konuşulan ismi oldu.

Üst Tur Eşleşmeleri Belli Oldu

Dünya Kupası‘nın formatı gereği grup kuraları haricinde turnuvadaki başka hiçbir eşleşme kura ile belirlenmiyor. Haliyle gruptan çıkan takımların kimlerle eşleşeceği zaten turnuva başlamadan da belliydi. Grup maçlarının tamamlanmasıyla birlikte formata uygun olarak eşleşmeler de belli olmaya başladı. F gurubunu lider bitiren Fas ve gruptan ikinci sırada çıkan Hırvatistan, E grubunu ilk iki sırada bitiren takımlarla eşleşti.

E gurubunda sürpriz şekilde lider olan Japonya son 16’da Hırvatistan’ın rakibi olurken, F grubunun lideri olan Fas ise lider olmasına rağmen turnuvanın en büyük şampiyonluk adaylarından İspanya’nın son 16’daki rakibi oldu. İspanya, grubun son maçında Japonya’ya yenilip liderlik fırsatını kaçırdı. Diğer yandan E grubunda Kosta Rika’yı 4 2 yenen Almanya, averajla İspanya’nın gerisinde kalıp Dünya Kupası’na veda etti. Bu veda Almanya’nın tarihinde ilk defa, üst üste iki Dünya Kupası’na da grup aşamasında veda etmesi demek oldu.