Cengiz Ünder

Fransa Tunus’a Kaybetti

2022 Dünya Kupası’nda artık grupların üçüncü maçlarına geçildi ve Fransa grubunun son maçında Tunus’a 1 0 mağlup oldu. Fransa için formalite niteliğindeki bu maç Tunus’a da yaramadı ve Tunus maçı kazanmasına rağmen, diğer maçta Avustralya’nın Danimarka’yı 1 0 yenmesi sebebiyle grubunda 3. olarak Katar 2022 Dünya Kupası’na veda etti. Fransa ise ilk iki maçı kazanarak ve averajını da iyi duruma getirerek liderliği zaten bu maç öncesinden garantilemiş gibiydi. Avustralya’nın maçını kazanıp puanını Fransa ile eşitlemesine rağmen genel averajda rakibinin çok önünde olan Fransa gruptan lider çıktı.

Fransa

Fransa Geniş Bir Rotasyon Yaptı

İlk iki maç sonunda 6 puan toplayan Fransızlar ilk maçta Avustralya’yı 4 1 ile geçip turnuvaya çok farklı ve güzel bir başlangıç yapmışlardı. Bu maçtan sonra oynana ikinci maçta Danimarka’yı da 2 1 ile geçen Fransa, iki maç sonunda 6 puan ve +4 averaja ulaşmıştı. Tunus maçı öncesinde grupta kendisinden başka 6 puan alabilecek durumda olan tek takım Avustralya olduğundan Fransızlar zaten son maçlar öncesinde gruptan çıkmayı garantilemişlerdi. Avustralya son maçını kazansa dahi Fransa ile arasında 6 averajlık bir fark vardı ve Fransızlar için grup liderliği neredeyse kesindi.

Bunun rahatlığı ile Tunus karşısına çıkan Fransa pek çok yıldızını oynatmadı. Maça da yedek kalecisiyle çıkan Horozlarda turnuvanın yıldızlarından olan Kylian Mbappe sahaya çıkmadı. İki maçta attığı 3 golle turnuvanın gol krallığında da iddialı olan PSG’nin yıldızı Kylian Mbappe böylece turnuvada finale kadar gidilse dahi bir maç eksik oynamış olacak. Horozlar sadece yorgunluk kaygısı ile değil olası bir sakatlık ya da kart cezasının önüne geçmek için de böylesine geniş bir rotasyona yöneldi. Tunus ise bunu fırsat bildi ve maçı 1 0 kazanmayı başardı.

Maç öncesinde Tunus’un gruptan çıkma şansı devam ediyordu ancak bunun için diğer maçın skoru da önemliydi. O maçı Avustralya’nın kazanmaması gerekiyordu Tunus’un üst tur şansını devam ettirebilmesi için. O maçtan istediği haberi alamayan Tunuslu oyuncular galibiyete sevinemediler ve Fransa’yı yenseler de Katar 2022 Dünya Kupası Tunuslu oyuncular için son bulmuş oldu.

Üst Tur Eşleşmeleri Belli.

Fransa’nın lider bitirdiği D grubunda ikinciliği ise Danimarka’yı yenen Avustralya elde etti. Format gereği Fransa ve Avustralya, C grubundan gelen takımlarla eşleştiler. C grubunu lider tamamlayan Arjantin, Dünya Kupası’nda Avustralya’nın rakibi olurken Arjantin’e mağlup olmasına rağmen averajla ikinci olmayı başaran ve gruptan çıkan Polonya ise Fransa’nın üst turdaki rakibi oldu.

Dinlenmiş bir Fransa, Polonya önünde turun net favorisi durumunda. Arjantin ise Polonya önünde iyi bir oyun ortaya koysa da Arjantinli oyuncuların üzerlerinde ciddi bir baskı hissettikleri çok açık ki zaten maçta Messi bir de penaltı kaçırdı. Bu açıdan bakıldığında Danimarka ya da Tunus yerine Avustralya, Arjantin için çok daha iyi bir eşleşme oldu.