Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya’da Hedef İkincilik

Fransa’da Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya takımı, 2022 Dünya Kupası nedeniyle normalden daha erken devre arasına giren Ligue 1’i 4. sırada kapattı. İkinci yarı öncesinde ise hedefini net olarak belirledi Igor Tudor’un çalıştırdığı Olimpik Marsilya; Ligue 1 ikinciliği ve direkt UEFA Şampiyonlar Ligi bileti.

Olimpik

Sezona Harika Girmişti Olimpik Marsilya

Olimpik Marsilya takımı Igor Tudor önderliğinde harika bir sezon başlangıcı yapmıştı aslında. İlk 9 hafta boyunca mağlubiyet yüzü görmeyen ve lider PSG‘yi 2 paun geriden takip eden Igor Tudor’un takımının dağıldığı nokta ilk mağlubiyetle birlikte oldu. Aslında Uefa Şampiyonlar Ligi serüveni başladığında Marsilya takımının da kötü gidişi başladı diyebiliriz. Ligde 9 hafta boyunca mağlubiyet almayan takım ilk mağlubiyetin ardından üst üste puan kayıpları yaşadı ve ligin ikinci sırasından gerilere düştü.

İlk mağlubiyetinin o sırada ligde son sırada olan Ajaccio takımına karşı kendi evinde aldı Olimpik Marsilya. Igor Tudor’un takımı ilk yarıda 1 0 öne geçmişti ve aslında herkes farklı bir galibiyet bekliyordu o maçta Marsilya takımından ki ilk yarıda gelen gol de bunun zeminin hazırlamıştı ancak devamında konuk ekip iki gol birden bularak Marsilya’ya 10. haftada şok bir mağlubiyet tattırdı. Bu aynı zamanda Ajccio takımının da 10. hafta sonundaki 2. galibiyeti oldu. Bu maçtan sonrada PSG deplasmanına giden takım orada beklenenden çok daha iyi bir oyun ortaya koysa da yine de 1 0 mağlup olmaktan kurtulamadı. Sonrasında oynadığı iki lig maçında daha galibiyet alamayan Marsilya kendini bir anda ilk dört sıranın dışında buldu.

Ligde kötü giden Marsilya Uefa Şampiyonlar Ligi’nde de aradığını bulamadı ve grup aşamasında turnuvaya veda etti. Aslında fırsat ayağına kadar gelmişti Marsilya takımının. Grubun son maçında evinde Tottenham’ı yenebilse üst tura çıkacaktı Igor Tudor’un takımı ama o maçta da mağlup olundu ve Avrupa’nın bu bir numaralı kupasına 6 grup maçı sonunda veda edildi.

PSG En Büyük Şampiyonluk Adayı

Frasan Ligue 1 konuşulduğunda elbette PSG faktörünü göz ardı edemeyiz. Bu ligde sezon başlarken PSG ligin net favorisi konumunda ve başka bir takımın şampiyon olması o takımın iyi olması kadar PSG’nin kötü olmasına da bağlı. Oysaki PSG bu sene fazlasıyla iyi görünüyor ve ilk yarıyı da beklenildiği gibi lider kapattılar. Ligin ikinci yarısında Uefa Şampiyonlar Ligi serüvenine kadar puan farkını açacaktır PSG. Bu durumda diğer takımlara ise ligde ikinci olmak için mücadele etmek kalacak. UEFA Şampiyonlar Ligi’ne veda eden Olimpik Marsilya için şu an tek odak lig. İlk yarıda Avrupa maçlarına kadar harika bir performans sergileyen takım ikinci yarıda da aynısını yapmak ve bu kez bunu sonuna kadar sürdürüp ligde 2. olmak istiyor.