Cengiz Ünder

Fransa En Büyük Şampiyonluk Adayı

Katar 2022 Dünya Kupası’nda grup maçlarının ardından son 16 maçları da tamamlandı ve aralarında Fransa Milli Takımı’nın da olduğu 8 takım çeyrek finale kaldı. Geride kalan 3 grup maçı ve son 16 turunda oynanan bir maç düşünüldüğünde şimdiye kadar en iyi, en etkili futbolu oynayan takım ortak görüşe göre Fransa Milli Takımı.

Fransa ve Kylian Mbappe Durdurulamıyor

Aslında Fransa için Dünya Kupası çok talihsiz bir şekilde başlamıştı. Ballon d’Or kazanarak Katar’a gelen Real Madrid’in yıldız santrforu, Fransa Milli Takımı’nın kaptanı Karim Benzema sakatlandı ve turnuvadan ayrılmak zorunda kaldı. Fransa takımı teknik direktörü D. Deschamps Karim Benzema yerine kadroya kimseyi dahil etmedi. Gelinen noktada görülüyor ki zaten dahil etmesine pek de gerek yokmuş. Fransa çeyrek finale gelene kadar hemen hemen hiç zorlanmadı. Karim Benzema’nın yokluğunda Kylian Mbappe takımın liderliğini aldı. Grubun son maçında Fransa zaten üst turu garantilediği için forma giymeyen PSG’li genç yıldız, son 16 turunda Polonya önünde adeta patladı ve 2 gol attı.

Kylian Mbappe Polonya karşısında attığı 2 golle birlikte toplamda 5 gole ulaştı ve 2022 Dünya Kupası gol krallığı yarışında liderliğe oturdu. Kylian Mbappe’ye yaklaşabilen başka bir isim ise yok. Kylian Mbappe toplamda 5 gole ulaşırken onu takip eden isimlerin ise 3 golü var, turnuvada 3 gol barajını geçebilen başka bir oyuncu yok. Üstelik Kylian Mbappe bir maç da eksik oynadı. Yani bu 5 golü sadece 3 maçta attı genç yıldız.

fransa

İngiltere Karşısında Da Favori Onlar

Fransa son 16 turunda Polonya’yı eledikten sonra çeyrek finalde İngiltere ile eşleşti. İngilizler de son 16 turunda Senegal’i elediler. Bu arada İngiltere’nin de hakkını teslim etmek gerekiyor. Şu ana kadar onlar da harika bir performans sergilediler ki turnuva başlarken onların da adı şampiyonluk için geçmiyordu. Ama İngiltere şu ana kadar ortaya koyduğu performansla tırnakları ile kazıya kazıya kendini favoriler arasına yazdırdı. Daha doğrusu bu tur aslında her şeyi belirleyecek. Bu anlamda belki yarı finalden bile daha önemli bir turnuva izleyeceğiz bu çeyrek final müsabakasında.

İngiltere grup maçları sonucunda 7 puan topladı ve bu turnuva boyunca bunu yapan üç takımdan biri İngilizler oldu. Bu anlamda bu turun Fransa için kolay geçeceğini asla söyleyemeyiz, ama bu tur ile ilgili olarak net bir yargıya varılacaksa o da turu geçecek tarafın en önemli şampiyonluk adayına dönüşeceğidir. Fransa’nın geniş ve güçlü kadrosuna karşılık İngiltere’nin ekolü var. Tabii İngiltere kadrosu da çok güçlü ama onların bireysel yıldızları ve o yıldızların yetenekleri Fransızlar ile karşılaştığında Fransızlar bu konuda bir adım önde gözüküyor. Yine de bu maç için net bir favoriden bahsetmek zor ama Fransa bir adım önde.