Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya’nın İşi Daha Zor Olacak

Fransa Ligue 1’de ilk yarıyı dördüncü sırada kapatan Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya’yı ikinci devre daha zor bir sınav bekliyor. Sezon başında Şilili hocası J. Sampaoli ile yolları ayırıp da Tür futbolseverlerin yakından tanıdığı Hırvat teknik adam Igor Tudor’u takımın başına getiren Olimpik Marsilya, sezona mükemmel girse de sonrasında düşüşe geçmiş ve üst üste puanlar kaybetmişti. Hedefi lig ikinciliği olarak belirleyen takımın bu hedef için mücadele etmesi gereken çok ciddi rakipleri var ligde.

Olimpik Marsilya Şampiyonlar Ligi’nde de Hüsran Yaşadı

Öncelikle şunu kabul etmek gerekir ki PSG gibi bir takımın olduğu bir ligde lig ikincisi olmak neredeyse şampiyon olmaya eşdeğer bir durum. Çok geniş bir kadro, sınırsız bir bütçe ile mücadele eden PSG’nin olduğu Ligue 1’de şampiyon olmak, sizin ne kadar iyi olduğunuzdan daha çok PSG’nin ne kadar iyi olmadığı ile alakalı bir durum ve gerçekten de PSG bu sene fazla iyi. En büyük hedefi UEFA Şampiyonlar Ligi olan PSG, ligi erkenden bitirip tüm konsantrasyonunu oraya ayırmak istiyor ve şimdiye kadar da ligde mağlubiyet yüzü görmediler zaten.

Ligde PSG gibi uzun süre mağlubiyet görmeyen bir diğer takım da Igor Tudor’un çalıştırdığı Olimpik Marsilya’yaydı. Ne var ki UEFA Şampiyonlar Ligi’nin başlamasıyla birlikte Olimpik Marsilya takımı belki fiziksel belki mental olarak yıprandı ve iki kulvarda da kötü sonuçlar aldı. UEFA Şampiyonlar Ligi grubuna çok kötü başlayan takım ikide sıfır yaptıktan sonra ilk galibiyetini grup lideri karşısında alıp bir anda grupta iddialı duruma geldi: Ne var ki bu kez de ligde puan kayıpları başladı. Fakat en büyük darbeyi UEFA Şampiyonlar Ligi grup maçlarının sonunda aldı Olimpik Marsilya. Kendi sahasında ağırladığı Tottenham’ı yenmesi halinde gruptan çıkacak olan takım beraberlik halinde de UEFA Avrupa Ligi ile Avrupa macerasına devam edecekti. Ne var ki son dakikalarda yediği golle İngiliz ekibine 2 1 yenilen takım UEFA Şampiyonlar Ligi’ne grup sonuncusu olarak veda etti ve Avrupa defterinin erkenden kapatmış oldu.

Olimpik

Diğer Takımla Toparlandı

Ligde dördüncü sıraya kadar gerileyen Igor Tudor’un takımı, ligin ikinci yarısında, ilk yarıya kıyasla daha az hata yapmak zorunda. Elbette artık Avrupa maçının olmaması lige konsantrasyonu artıracaktır ama başka bir handikap var Marsilya takımı için. Ligdeki diğer rakipleri, yani ikincilik konusunda Marsilya ile mücadele edecek olan Rennes, Monaco, Lens gibi takımlar da formlarını artırdılar. Örneğin ligin güçlü takımlarından Rennes sezona oldukça kötü başlamıştı keza oldukça iyi bir kadrosu olan Monaco da öyle. Ama bu iki takım da ilk devrenin sonuna doğru toparlandı ve yükselişe geçti ki zaten Rennes puan tablosunda Olimpik Marsilya’nın üzerine çıkmayı da başardı.