Cengiz Ünder

Fransa Çok Daha İyi

Tüm dünyada futbolseverler gözlerini Dünya Kupası finalindeki Fransa Arjantin maçına çevirmiş durumda artık. Maç üzerine sayısız tartışma, iddia, yorum söz konusu. Bir tarafta genç yıldız Kylian Mbappe’den henüz daha 23 yaşında ikinci Dünya Kupası’nı bekleyen ve ondan yeni Pele yaratmak isteyenler, diğer tarafta Lionel Messi’yi tüm zamanların en iyi futbolcusu ilan etmeye çoktan hazır futbolseverler var. Tabii oyuncuları bir kenara koyarsak bu iki büyük futbol ülkesinin vatandaşları ve bu iki ülkeden birine sempati duyan futbolseverler de var ancak dürüst olmak gerekirse sanki Kylian Mbappe Lionel Messi kıyası ve rekabeti finaldeki ülkelerden daha fazla dikkat çekiyor bu maç özelinde. Lionel Messi ve Kylian Mbappe’nin PSG’den takım arkadaşı olması dahası Kylian Mbappe’nin küçükken çok büyük bir Cristiano Ronaldo fanı olması -ki Mbappe hala ona hayran- bu rekabete bambaşka bir renk katıyor.

fransa

Fransa Daha Geniş Bir Kadroya Sahip

Maç öncesinde hem Messi ve Mbappe özelinde hem de takımlar genelinde sayısız yorum yapıldı yapılıyor. Bu yorumlar arasında öne çıkanlardan biri de Fransa kadrosunun Arjantin’e kıyasla çok daha geniş ve hatta güçlü olması. Yani maç öncesinde aslında finalin favori görülen bir takımı carsa o da Fransa. Bu yoruma katılmamak da elde değil. Sadece şu bakış açısı bile çok şey söylüyor; Fransa bu Dünya Kupası’nda finale kadar gelirken son Ballon d’Or Ödülü’nün sahibi olan Karim Benzema’yı bir kez bile aramak zorunda kalmadı. Hatta o kadar ki Benzema yerine kadroya başka birini dahil etmeye bile gerek görmedi. Bilindiği üzere Karim Benzema turnuva başlamadan hemen önce antrenmanda sakatlanmış ve Dünya Kupası’nda forma giyememişti. Böylesi bir oyuncu yerine birini almama lüksüne bile sahip bırakabilecek kadar alternatifli ve güçlü bir kadro Fransa kadrosu.

Finale gelene kadar hemen hemen hiçbir maçta zor duruma düşmemeleri de cabası ki buna çeyrek finaldeki İngiltere maçı da dahil. Yani sadece geniş ve güçlü bir kadroya sahip değiller aynı zamanda fazlasıyla da özgüvenliler.

Arjantin

Arjantin’in de Messi’si Var

Buna karşılık Arjantinli taraftarların da iki savunması var. İlki onlar Karim Benzema’yı almadıysa biz de M. Icardi’yi almadık diyorlar. M. Icardi‘nin özel hayatında yaşadıkları sebebiyle Lionel Messi tarafından takımda istenmediği net şekilde biliniyor artık. Bunun haricinde Arjantin taraftarının güvendiği ikinci konu ise elbette Lionel Messi. Kimilerine göre sadece günümüzün ya da son 20 yılın değil tüm futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu Lionel Messi ve şimdi o finale kadar gelmişken tüm takımın onun için canını dişine takacağı konusunda herkes hemfikir. Yine tüm futbolseverlerde futbolun Lionel Messi’ye bir Dünya Kupası borcu olduğuna ilişkin bir inanç var. Bu sinerji de Fransa karşısında Arjantin’in en büyük kozu olarak göze çarpıyor.