Cengiz Ünder

Fransa Penaltılarla Yenildi, Arjantin Şampiyon

Katar 2022 Dünya Kupası’nın sahibi penaltı atışları sonunda Fransa takımına 4 2 üstünlük kurmayı başaran Arjantin oldu. Bu skorla Lionel Messi kariyerinin en büyük eksik parçası olan Dünya Kupası’na kavuşmuş oldu. Maçı 2 golle tamamlayan Lionel Messi turnuvayı 7 golle tamamladı. Fransa takımının genç yıldızı Kylian Mbappe ise finalde hat trick yaparak müthiş bir performansla turnuvayı 8 golle tamamlamış olsa da kupaya uzanmayı başaramadı takımı.

Fransa Kaybetti Kylian Mbappe Kazandı

Maçın normal süresi 2 2, uzatmaları ise 3 3 sonra erdi. Maçı hat trick ile tamamlayan Kylian Mbappe kupanın gol kralı olmayı başardı. Bu maçta attığı 3 golle kupadaki gol sayısını 8’e çıkaran genç yıldız, final maçında 2 gol atan Messi’nin 7 golde kalması sayesinde onun önüne geçmeyi başardı. Yine de bu başarı kupa ile taçlanmayınca genç oyuncu için pek de bir şey ifade etmedi sonuç olarak.

Maça hızlı giren takım Arjantin oldu. İlk yarının ortalarında kazanılan penaltıda topun başına geçen Lionel Messi, skoru Arjantin lehine 1 0’a getirdi. Penaltıyı kazandıran oyuncu olan Angel Di Maria ilk yarı bitmeden bir daha sahneye çıktı ve bu kez golü kendisi atarak soyunma odasına Arjantin’in 2 0 önde gitmesini sağladı.

İkinci yarıda Fransa eşitliği sağlayabilmek adına baskı kurmak istese de aslında pek de tahmin edildiği kadar etkili olamadı. Topu ayağında tutan Fransa, Arjantin karşısında net pozisyonlara girmekte zorlandı ve Arjantin takımı maçın son 10 dakikasına 2 0 önde girdi. Artık herkes maçı Arjantin’in kazanıp kupayı alacağını, Lionel Messi’nin de 6 gol ile 5 gollü Kylian Mbappe’nin önünde gol kralı olacağını düşünüyordu ama Genç Fransız’ın söyleyecek bazı sözleri vardı. 80. dakikada Fransa’nın kazandığı penaltıda topun başına gelen genç yıldız farkı bire indirirken gol krallığı yarışında da Lionel Messi’yi yakaladı. Ancak Kylian Mbappe’nin durmaya niyeti yoktu. Bu golden bir dakika sonra tekrar sahneye çıkan genç yıldız skoru eşitlerken gol krallığı yarışında da Lionel Messi’nin önüne geçmeyi başardı.

Fransa Arjantin

Uzatmalar ve Penaltılar

Kylina Mbappe’nin 80 ve 81. dakikalarda attığı gollerle maç pek de beklenmedik şekilde uzatmalara kaldı. Uzatma dakikalarında Arjantin’de avucundaki kupayı kaçırmanın verdiği üzüntü vardı ve haliyle Fransa daha atak daha özgüvenliydi. Fakat bu kez de sahneye Arjantin‘in yıldızı Lionel Messi çıktı ve ikinci uzatma devresinin başında, 108. dakikada skoru 3 2 yapan golü atıp gol krallığı yarışında da gol sayısını Kylian Mbappe ile eşitledi. Uzatmaların sonlarında doğru ise Kylian Mbappe Dünya Kupası gol kralı olduğunu ilan eden golü atıp maçı penaltılara taşıdı ve Kylian Mbappe gol kralı olsa da penşatı atışları sonucunda Fransa’yı 4 2 yenen Arjantin kupanın sahibi oldu.