Cengiz Ünder

PSG Yıldızlarını Bekliyor

Fransa Ligi’nin en önemli takımı olan PSG yıldızlarına (Neymar, Kylian Mbappe, Lionel Messi) kavuşmayı bekliyor. Tabii sadece kavuşmayı değil, tüm futbol kamuoyu Dünya Kupası’nın PSG takımı üzerindeki etkisini fazlasıyla merak ediyor.

PSG Hücum Hattı; Neymar, Messi, Mbappe

Bilindiği üzere Dünya Kupası başlamadan önce üç büyük favori olarak Brezilya, Arjantin ve Fransa gösteriliyordu. Zaten Dünya Kupası finalini de Fransa ve Arjantin oynadı. Brezilya ise sürpriz bir şekilde çeyrek finalde Hırvatistan’a yenildi. Eğer Brezilya, Hırvatistan’ı elemiş olsa bizler yarı finalde de Arjantin Brezilya maçını izleyecektik. Gelelim tüm bu olan bitenin PSG’yi ilgilendiren kısmına. PSG takımının hücum hattaı Lionel Messi, Kylian Mbape ve Neymar gibi korkutucu, muhteşem bir üçlüden oluşuyor. Bu üçlünün her biri kendi ülkelerinin milli takımlarında 10 numaralı formayı giyiyorlar. Yani Neymar Brezilya’nın, Lionel Messi Arjantin’in, Kylian Mbappe ise Fransa’nın 10 numarası.

2022 Katar Dünya Kupası finalinde karşı karşıya gelen Arjantin ve Fransa maçı kadar, Kylian Mbappe ve Lionel Messi arasındaki bireysel rekabet de hayli ilgi çekmişti. Çünkü bu iki oyuncu takım arkadaşı olsalar da özellikle Kylian Mbappe’nin bazı açıklamalarının ikili arasında gerginliğe neden olduğu iddia ediliyor. Lionel Messi cephesinden şimdiye kadar böyle bir açıklama gelmedi, saha içerisinde iki oyuncunun bir sorun yaşadığı da açıkçası pek gözlemlenmedi. Dünya Kupası final maçında da iki oyuncunun zaman zaman diyalog yaşadığı ama bu diyalogların gerginlik içeren değil de sempatik diyaloglar olduğu görüldü. Üstelik de final maçı gibi hayli stresli bir anda bu iki oyuncu da birbirine karşı oldukça ılımlıydı.

Peki ama bu iddiaların kaynağı ne öyleyse? Lionel Messi tüm zamanların en büyük futbolcularından biri, hatta kimilerine göre -özellikle Dünya Kupası’nı da kazandıktan sonra- en iyisi. Karşısındaki en büyük rakibi ise Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo. Dünya Kupası öncesinde de Ronaldo ve Messi kıyası sık ısk gündeme geldi aslında. Ve küçüklüğünden beri tam bir Cristiano Ronaldo hayranı olan Kylian Mbappe bu tartışmalara dahil olup tavrını Ronaldo’dan yana koydu. Cristiano Ronaldo’nun en iyisi olduğunu söyleyen Kylian Mbappe kimsenin onunla yarışamayacağını söyleyerek bir anlamda takım arkadaşı Lionel Messi’ye de bir göndermede bulunmuş oldu.

PSG

Gol Kralı Mbappe, Kupa Şampiyonu Messi

2022 Dünya Kupası’nın Lionel Messili Arjantin kazanırken finale de bu iki oyuncunun müthiş performansları damga vurdu. Lionel Messi maçı 2 golle tamamlayıp ayrıca penaltı atışlarında da hata yapmazken buna karşılık genç Fransız Kylian Mbappe de finalde hat trick yaparken penaltı atışlarında da o da Messi gibi hata yapmadı. Finalin sonunda kupayı kaldıran taraf Lionel Messi oldu ve Lionel Messi turnuvayı 7 gol 3 asist ile tamamladı. Buna karşılık Kylian Mbappe ise 8 golle 2022 Dünya Kupası gol kralı oldu.