Cengiz Ünder

Benzemez Kimse Ona: Karim Benzema

Real Madrid tarihinden birçok büyük yıldız gelip geçti ama hiçbirisi Karim Benzema gibi oraya tırnakları ile kazıya kazıya tutunamamıştı belki de. Fransız santrafor bugün artık adını Real Madrid tarihine altın harflerle yazdırmış olsa da ilk geldiği andan beri uzun süre hiçbir zaman yeterli görülmemiş hep eleştirilmiş, onun Real Madrid santrforu olmadığı söylenmişti. Karim Benzema bugün, tüm bu eleştirilerin cevabını vermiş muazzam bir kariyere sahip.

Karim Benzema

Cezayir Asıllı Bir Fransız

Karim Benzema 19 Aralık 1987 yılında Lyon’da doğmuş olsa da aslen Cezayirli bir oyuncu. Bilindiği gibi Cezayir, Fransız sömürgesi bir ülke ve çok fazla Cezayir asıllı futbolcu var Fransa liglerinde, keza Kuzey Afrika’nın tamamı için bunu söyleyebiliriz yine.

Futbola Olimpik Lyon altyapısında başlıyor Benzema. Aslında öncesinde başka amatör kulüplerin formasını giyiyor küçükken ama profesyonel bir futbol kulübü olarak altyapısında yer aldığı takım O. Lyon. 2005 – 2006 sezonunun başında, yani henüz 18 yaşındayken Olimpik Lyon’un A takım kadrosuna dahil ediliyor Fransız forvet ve o sezon ligde 13 maçta forma giyip 1 gol atarken 4 de asist yapıyor ve aslında daha ilk sezonunda nasıl bir oyun yapısı olduğunu da gösteriyor Benzema. İlerideki son adam olmasına rağmen tıpkı bir 10 numara gibi saha görüşüne ve pas becerisine sahip bir isim Fransız efsane forvet. Aynı sezon Uefa Şampiyonlar Ligi’nde de 1 gol atmayı başarıyor Benzema.

Bir sonraki sezonda 21 maçta 5 gol 5 asistle sezonu tamamlayan Karin Benzema, Uefa Şampiyonlar Ligi’ni bu sezonda da boş geçmiyor ve artık Lyon’un as forveti olduğunu bu sezon ispatlıyor. Sonrasında ise zaten artık Benzema’nın yılları başlıyor. 2008 – 2009 sezonunda ligde 36 maçta 17 gol 4 asist ile oynuyor Benzema ve toplamda da 47 maçta 23 gol 6 asistle sezonu tamamlayıp Real Madrid’in radarına giriyor.

Karim Benzema Real Madrid’de

Fransa’daki istikrarlı performansı sonrasında henüz 22 yaşında Real Madrid’in kapısından içeriye giriyor Fransız forvet. Real Madrid takımı, Benzaman’nın bonservisi için 35 milyon avro ödüyor Fransız kulübüne. Real Madrid kariyerine sezon sezon bakmaya gerek yok aslında. 2009 – 2010 sezonundan itibaren takımın değişmez forveti oluyor Karim Benzema. Bazı sezonlar eleştiriliyor, bazı sezonlar çok övülüyor ama ne olursa olsun kim gelirse gelsin ya da kim giderse gitsin Real Madrid’in sahada rakip kaleye en yakın oyuncusu hep o oluyor.

La Liga kariyerinde 400’den fazla lig maçına çıkıp 220’den fazla gol atıyor ve 100’den fazla da asist yapıyor. Real Madrid forması ile toplamda ise 600’den fazla maç oynayıp 150’den fazla asiste ve 300’den fazla gole imza atıyor. Ayrıca kariyerine 5 adet de Uefa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu ekliyor Karim Benzema. Son olarak 2022 yılında Ballon d’Or‘u da kazandı Fransız efsane.