Cengiz Ünder

Lens Fransa’yı Büyülüyor

Fransa Ligue 1’de son yıllarda olduğu üzere bu yıl da en büyük şampiyonluk adayı şüphesiz ki yıldızlar topluluğu PSG, ama Lens işlerini bir hayli zorlaştıracak gibi görünüyor. 2021 22 futbol sezonunda şampiyon olan PSG takımı 38 maçta 86 puanla şampiyon olurken Lens ise 38 maçta 62 puanla ligi 7. sırada tamamlamıştı.

20 takımlı Fransa Ligi’nde 19 maç geride kaldı, yani Ligue 1’in tam ortasındayız şu anda ancak pek çok lig gibi Fransa Ligi de Dünya Kupası sebebiyle bu sene devre arasında daha erken girmişti, oysaki şu an maç sayısı olarak devre arasındayız ve Lens takımı şu an 44 puana sahip. Yani geçen sene şampiyon olan PSG’nin puan ortalamasının üzerinde şu an Lens’in puan ortalaması. Fakat lig lideri PSG, çünkü onlar da geçen yılki puan ortalamasının üzerine çıktılar.

Lens

Lens Şampiyon Olur mu?

Bu soruyu dolandırmadan cevaplamak gerekirse; büyük ihtimalle olamaz. Çünkü Fransa liginde sizin şampiyon olmanız sizin ne kadar iyi olduğunuzdan ziyade PSG’nin ne kadar iyi olamadığı ile daha fazla alakalı bir durum. Ve görüldüğü gibi bu sene PSG, geçen yıla kıyasla daha fazla puan topladı. Yalnız bir noktaya dikkat çekmek gerekiyor; geçen yıl PSG’nin en yakın takipçisi olan Marsilya ligi 71 puanla tamamlamıştı. Lens’in puan ortalaması, 2021 22 sezonundaki Olimpik Marsilya takımının çok üzerinde. Haliyle PSG bu yıl şampiyon olsa bile çok zorlanacağı bir gerçek.

Lens şampiyon olabilir mi sorusunu sordurtan asıl olay elbette ki Lens’in sahasında PSG takımını 3 1 mağlup etmesi oldu. Bu skor, o hafta sadece Fransa Ligue 1’de değil tüm Avrupa liglerinde en şaşırtıcı skorlardan biri oldu. Çünkü her ne kadar Lens bu sene çok formda olsa da PSG ve Lens’in karo kalitesi arasında ciddi bir fark var ve PSG bu sene UEFA Şampiyonlar Ligi’ni ciddi şekilde istediğinden ligi mayıs gelmeden bitirmek istiyor. Bu bağlamda lig ikincisi olan Lens ile yapacakları maç haliyle çok önemliydi. Tabii bu noktada Lens’e de haksızlık etmemek gerekiyor. Lens bu maçta harika bir performans ortaya koydu ama PSG de kesinlikle en iyi gününde değildi.

PSG’nin Ligin mutlak Favorisi

PSG hala ligin mutlak favorisi. Kadro değeri 900 milyon avroya yakın bir takım PSG, adeta bir yıldızlar topluluğu. Lnes takımının kadro değeri ise 150 milyon avro civarında. Tabii kadro değerinden ziyade müthiş bir tecrübeye sahip PSG takımı. Ligin sonlarına doğru stres arttığında PSG’ye bu tecrübe ciddi avantaj sağlayacaktır. Ama Lens’in de bir şansı var. Eğer lig sonuna kadar PSG’yi kovalayabilirlerse PSG’nin UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki durumuna göre ligde dair konsantrasyon kaybı yaşamasını kendisi için ciddi bir avantaja çevirebilir.