Cengiz Ünder

Lorient Düşüşe Geçti

Fransa Ligue 1 ekiplerinden Lorient, Dünya Kupası öncesinde ligin flaş takımlarından biriydi ve ilk dört sırada yer almaktaydı. Dünya Kupası sebebiyle ara veren ligde, ikinci devre başladığından beri ciddi bir düşüş yaşıyor Lorient takımı, ama bazıları zaten bunu bekliyordu.

Lorient Zirve Mücadelesi Yapacak Kadroya Sahip Değil

Fransa Ligue 1’in kendine has bir yapısı var. Bu ligde uzun yıllardır her sezon başlangıcında ligin favorisi PSG olarak gösteriliyor. Elbette başka takımların şampiyonluğuna tanık olduk ama PSG her zaman doğal favori konumunda. Son 10 yılda PSG tam 8 defa şampiyon olurken araya 2026 2017 sezonunda Monaco, 2020 2021 sezonunda ise Burak Yılmazlı Lille takımları girmişti. İşte bu sebeple Fransa Ligue 1’de PSG her zaman doğal favori. Hatta Fransa Ligue 1 için şu söylenir; şampiyon olmak, sizin ne kadar iyi olduğunuzdan ziyade PSG’nin ne kadar iyi olmadığı ile daha çok alakalı bir mesele.

PSG, 2022 23 futbol sezonuna fırtına gibi başlayınca daha sezonun ilk haftalarından PSG’nin şampiyonluğuna kesin gözüyle bakıldı ve ligde ikincinin kim olacağı konuşulup tartışılmaya başlandı zira PSG gibi bir takımın olduğu ligde ikinci olmak da büyük bir başarıydı. Sezon başında o sıralamanın adayları Olimpik Marsilya, Monaco, Lille, Rennes ve Lydon’du. Çünkü bu takımlar kağıt üzerinde zaten ligin en kaliteli, yüksek bütçeli kadrolarına sahipti, ama maçlar başladığında ortaya iki sürpriz takım çıktı; Lens ve Lorient.

İki takım da sezonun ilk devresi boyunca harika bir performans ortaya koydular. Monaco, Lyon, Lille gibi takımlar sezona kötü başlayıp, sezona harika başlayan Cengiz Ünderli Olimpik Marsilya takımı da Avrupa maçlarının başlaması ile birlikte düşüşe geçince Lens ve Lorient bir anda kendilerini ligde ilk 4 sıra içerisinde buldular. Bu başarıları takdir görse de pek çok yorumcuya göre bu geçici bir şeydi zira iki takımın da Fransa Ligue 1’de zirve mücadelesi yapabilecek kalitede ve genişlikte kadroları yoktu. Ayrıca Monaco, Lille gibi takımlar da sezona kötü başlamışlardı ve hepsinin böyle kötü devam etmesi mümkün değildi, illa ki birileri toparlayacaktı.

Lorient

Lens Hala Zirvede

Dünya Kupası sebebiyle Fransa Ligue 1, pek çok Avrupa ligi gibi planlanandan daha önce devre arasına girdi. Dünya Kupası arası sonrası ligde ikinci devre başlayınca beklenildiği gibi Lorient takımı düşüşe geçti ve Monaco, Lille gibi takımlarda performanslarını artırmayı başardı. Ligin ilk üç sırasında PSG, Olimpik Marsilya ve Monaco var. Lorient ise son 4 lig maçınca sadece bir galibiyet alabildi ve 7. sıraya kadar geriledi. Ancak bu sıralar bile Lorient’in kadro değeri düşünüldüğünde ciddi bir başarı olarak görülüyor. Diğer yandan Lens takımı ise üst sıralara tutunmayı başardı ve 24. hafta sonunda da 4. sırada kendisine yer buldu.