Cengiz Ünder

Avrupa Şampiyonası Eleme Maçları

Ülkemizin de sahaya çıkacağı 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası grup eleme maçları için tüm Avrupa liglerine ara verildi. Bugün tam dokuz maç oynanacak eleme gruplarında. Milli takımımız ise maçını yarın oynayacak. Türkiye, Ermenistan ile grubunun 5. maçında Türkiye’de karşı karşıya gelecek.

Avrupa futbol şampiyonası elemeleri

Avrupa Milli Heyecan Yaşıyor

Kazakistan – Finlandiya: Finlandiya grubun güçlü takımlarından birisi ama grubun favorileri Slovenya ve Danimarka. O sebeple Finlandiya’nın bu tarz maçlarda puan kaybı lüksü yok. Maçın favorisi konuk ekip Finlandiya. Kazakistan için ise prestij maçı, beraberlik onları tatmin edecektir ama o da düşük bir ihtimal.

Litvanya – Karadağ: Macaristan ve Sırbistan’ın liderlik mücadelesi verdiği grupta Litvanya ve Karadağ’dan birinin gruptan çıkma şansı yok. İki takım da tecrübe ve prestij için sahadalar. Elbette ki Karadağ çok daha güçlü bir ekip Litvanya karşısında.

Slovenya – Kuzey İrlanda: Danimarka ile liderlik mücadelesi veren Slovenya için bu maç mutlaka kazanılması gereken bir maç zira Finlandiya da arkadan geliyor ve önündeki takımların hatasını bekliyor. O hatayı bu maçta yapma ihtimali yok Slovenya’nın.

Sırbistan – Macaristan: Grubun liderlik mücadelesi yapan iki takımının maçında net bir favori yok. Her sonuca açık bir maç ve gecenin sonucu en merak eden mücadelelerinden de biri bu.

Danimarka – San Marino: Faroe Adaları ile beraber elemelerin en zayıf ekibi San Marino. Onlar için gol atmak galibiyet kadar değerli ama bu maç da gol atabilecekleri bir maç değil. Danimarka rahat kazanacaktır.

Çekya – Arnavutluk: İki takım da grubunda iddialı ama bunda şanslı kura çekmelerinin de etkisi var. Çekya kazanmak zorunda ama Arnavutluk direnecektir.

Polonya – Faroe Adaları: Faroe Adaları bu turnuvanın en güçsüz ama aynı zamanda en sempatik takımlarından birisi. Maçın favorisi Polonya elbette.

Fransa Ve Hollanda

Fransa ve Hollanda, 2024 Avrupa Şampiyonası elemelerinde B grubunda birlikte yer alıyorlar. Hollanda grubun ilk maçında Fransa’ya kaybetti ve başka yenilgi almadığı gibi puan da kaybetmedi. Fransa da grubuna firesiz olarak devam etmekte. İki güçlü takımın bu gruptan birlikte çıkacağı kesin zaten ancak hangisinin lider çıkacağı aralarındaki maçlar sonunda belli olacak gibi görünüyor.

Hollanda – Yunanistan: Hollanda kendi sahasında Yunanistan önünde mutlak favori. Fransa ise liderlik mücadelesi veren takım bu akşam Yunanistan önünde galibiyete rahat uzanacaktır. Yunanistan ise sürpriz bir puan alması halinde ikincilik için çok büyük avantaj elde etmiş olacak ama işi zor Yunanların.

Fransa – İrlanda: Fransa Hollanda hariç kendi denginde bir takımın yer almadığı grupta yoluna güle oynaya devam ediyor. Bu akşam İrlanda önünde mutlak favori olan takım gecenin en farklı galibiyetlerinden birine imza atabilir. İrlanda’nın hiç şansı yok bu gece Horozlar karşısında.