Cengiz Ünder

Avrupa Şampiyonası Elemeleri 8 Eylül Programı

2024 Avrupa Şampiyonası Eleme maçları dün start aldı 8 Eylül tarihinde de futbolseverler milli maçlarla lige verilen arada futboldan uzak kalmamış olacaklar.

8 Eylül

Yoğun Bir Program Var

Avrupa Şampiyonası Eleme grupları maçları sebebi ile Avrupa ligleri tatile girdi. Bu hafta sonu ligde maç oynanmayacak ama 7 Eylül itibarı ile milli maçlar oynanmaya başlandı. 8 Eylül Cuma akşamı da yedi maç izleyecek futbolseverler ve bu yedi maçtan biri de Türkiye’nin Ermenistan karşısındaki mücadelesi olacak.

Gürcistan – İspanya: İspanya elbette ki bu maçın ağır favorisi. Gürcistan takımının bu maçtaki tek beklentisi fark yememek olabilir. İspanya takımı gecenin en favori takımı konumunda. Farklı galip gelebilir İspanyollar bu maçta.

Lüksemburg – İzlanda: Lüksemburg çok güçlü bir takım değil ama İzlanda da bir dönem Avrupa futbolunun yükselen yıldızlarından biriyken son zamanlarda ciddi bir düşüş içerisine girdiler. Beraberlik ihtimali yüksek bir maç.

Güney Kıbrıs – İskoçya: Güney Kıbrıs kulüp takımlarını Uefa Şampiyonlar Ligi’ne sokmaya başladı ama milli takım olarak daha gidecek yolları var. Bu maçın favorisi İskoçya. İskoçya grubunda da iddialı bir takım zaten. Bu maçı deplasmanda da olsalar kazanacaklardır.

Bosna-Hersek – Lihtenştayn: Bosna aslında beklenenin altında bir performans ortaya koyuyor ancak Lihtenştayn da Bosna’ya rakip olabilecek bir takım değil. Ev sahibi Bosna Herkes bu maçı kazanmayı başaracaktır.

Hırvatistan – Letonya: Bizim gurubumuzda yer alan ve bizi Türkiye’de yenmeyi başaran Hırvatistan’ın puan kaybetmesi en büyük arzumuz. Grubun en güçlü takımı konumunda Hırvatistan ve dürüst olmak gerekirse bu maç onların puan kaybedeceği bir maç değil. Letonya bu grubun en zayıf takımı, Hırvatistan maçın mutlak favorisi ve İspanya ile beraber 8 Eylül akşamında en farklı galibiyet onlardan bekleniyor.

Slovakya – Portekiz: Portekiz, Slovakya’dan çok daha güçlü bir takım. İki takımın kadro değerleri karşılaştırılamaz bile, bununla birlikte son zamanlarda beklenen performansın oldukça uzağında bir Portekiz takımı var. Zaten senelerdir iyi kadrolara rağmen oyun olarak tatmin etmiyor izleyenleri Portekiz. Yine de 8 Eylül akşamını galibiyetle kapatacaktır Portekiz takımı.

8 Eylül Akşamı Bizim De Maçımız Var

8 Eylül akşamının sonucu en merak edilen maçı elbette ki bizim adımıza Türkiye – Ermenistan mücadelesi olacak. Türkiye, gurubunun ilk maçında deplasmanda zor da olsa mağlup ettiği Ermenistan’ı bu kez Türkiye’de ağırlayacak. Mutlak galip gelmemiz gereken maçın favorisi de biz olarak gösteriliyoruz ancak grupta geride kalan 4 maçta hemen hemen hiçbir zaman beklentileri karşılayan bir oyun ortaya koyamadı milli takım.

2024 Avrupa Şampiyonası 24 takımla düzenlenecek ve gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar turnuvaya katılım hakkı elde edecekler. Hırvatistan’ın lider bitirmesine kesin gözüyle bakılan grubumuzda ikincilik konusundaki en büyük rakibimiz Ermeniler.