Cengiz Ünder

9 Eylül Avrupa Şampiyonası Elemeleri Programı

Dün akşam Türkiye’nin sahasında Ermenistan’ı yenememesi sebebi ile üzüldüğümüz Avrupa Şampiyonası eleme maçları 9 Eylül Cumartesi 7 maçla devam edecek.

9 Eylül Cumartesi Programı

Azerbaycan – Belçika: Belçika takım kadrosu olarak girdiği her turnuvanın son 20 yıldır hep gizli favorisi olarak görülüyor ama bu kadro kalitesinin karşılığını, bu potansiyeli hiçbir zaman sahaya yansıtmayı başaramadı Belçika. Tabii grup aşamasında sorun yaşamalarını kimse beklemiyor. Bu akşam da Azerbaycan deplasmanında yine 3 puana çok yakın taraf onlar. Ne var ki oyunları ile pek de tatmin etmiyorlar futbolseverleri.

Estonya – İsveç: Estonya elemelerin en zayıf takımlarından birisi. İsveç gibi köklü bir geçmişe sahip bir futbol ülkesi karşısında hiç şansı yok Estonya takımının. Maçı İsveç kolay kazanacaktır dahası gecenin en farklı galibiyetlerinden biri bu maçta bekleniyor zaten.

Andorra – Beyaz Rusya: Grubun iki zayıf takımının mücadelesi iki takım için de puan ve prestij mücadelesi olacak. İki takımın da 2024 Avrupa Şampiyonasına katılmak gibi bir hayali yok zaten. Kazanan prestijden başka bir şey sağlamayacak. Beraberlik de yüksek ihtimal bu maç özelinde.

Romanya – İsrail: Romanya aslında kadro olarak birkaç sene önce çok potansiyelli görünüyordu ama ciddi bir düşüş yaşadılar. Çok zor bir grupta olmamaları onlar için büyük bir avantaj oldu. İlk iki sırayı zorluyor Romanya ve bu maçta beraberlik bile aslında onlar için kötü sayılmaz çünkü İsrail puan olarak arkalarında.

Kosova – İsviçre: İsviçre kazanırsa büyük ölçüde artık 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılmayı garantileyecek. Deplasman da olsa İsviçre Kosova’dan çok daha güçlü bir ekip ve Kosova’nın iddiası da yok. İsviçre bu maçın favorisi.

9 Eylül

C Grubunda Liderlik Savaşı

Avrupa Şampiyonası eleme grupları arasında İngiltere ve İtalya gibi şampiyonanın bile favorileri arasında gösterilebilecek iki takımı barındıran C grubu özellikle dikkat çekiyor. Grubun ilk haftasında İngiltere, deplasmanda İtalya’yı yenerek büyük avantaj elde etmişti liderlik için ama İtalya yine de liderlik umutlarını sürdürüyor. Bunun için de bu hafta iki maçını da kazanmak istiyor İtalyanlar

Ukrayna – İngiltere: İngiltere bu deplasmandan da galip çıkarsa liderlik yolunda önünde bir tek içeride oynayacağı İtalya maçı kalacak zor olarak ki onda da beraberlik yetecek İngilizlere. O sebeple bu deplasmanda mutlak 3 puan için gidiyor İngilizler. Ama İtalya dışında bu grupta İngilizlere problem çıkarabilecek tek takım da Ukrayna ve bu deplasman pek de kolay olmayacak İngilizler için.

Kuzey Makedonya – İtalya: İtalya gurupta lider olma hayali kuruyorsa artık İngiltere deplasmanına kadar fire vermeden gitmek zorunda. Bu maçın favorisi elbette İtalya ancak İngiltere karşısındaki İtalya pek de beğenilmemişti. Hoca değişikliğine giden takımda uyum sorunu henüz aşılabilmiş değil. Yine de maçın favorisi elbette konuk ekip İtalya.