Cengiz Ünder

Türkiye Ateşle Oynuyor

Avrupa Şampiyonası Elemelerinde D Grubu’nda yer alan Türkiye A Milli Futbol Takımı, Ermenistan maçında sürpriz bir puan kaybı yaptı. 2024 yılında düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası ilk kez 24 takımla oynanacak bu sebeple eleme gruplarında ilk 2 sırayı alan takımların tamamı Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde edecekler.

Gruplar Belli Olduğunda Türkiye Favoriydi

Avrupa Şampiyonası Eleme grupları belli olduğunda D grubunda Türkiye’nin Hırvatistan ile birlikte grupta liderlik mücadelesi vereceği düşünülüyordu. Türkiye grup maçlarında deplasmanda oynadığı Ermenistan mücadelesi ile başladı. Deplasmanda oynanan mücadeleye milli takımımız favori olarak çıktı. Beklenenin çok altında bir performans gösterilmiş olsa da yine de 2 – 1’lik skorla galip gelmeyi başardı ülkemiz ve grupta ilk maçında 3 puan almayı başardı. Ancak oynanan oyunla büyük hayal kırıklığı yaratmıştı Türkiye A Milli takımımız.

Grubun ikinci maçında ise grubun favorilerinden Hırvatistan ile Türkiye’de karşı karşıya geldi milli takım. Kritik bir maçtı bu maç grup liderliği yarışında. Grubun iki favorisini karşı karşıya getiren maçı kazanan taraf liderlik yolunda büyük avantaj elde edecek diye düşünülüyordu çünkü bu iki takımın grubun diğer maçlarında Galler deplasmanı hariç puan kaybı yapacağına pek ihtimal verilmiyordu. Ancak söylemek zor olsa da bu maçta Hırvatistan ülkemizi sahada adeta ezip geçti. Hiçbir şekilde oyuna ortak olmayan takımımız sahadan 2 – 0 yenik ayrıldı.

Hırvatistan maçının ardından milli takıma ve teknik ekibe yönelik çok sert eleştiriler vardı ancak sıralamada 2. sıra da Avrupa Şampiyonası için yeterli olacağından milli takım için artık liderlik şansı kalmadığı ama 2. olarak 2024 Avrupa Şampiyonasına katılacağı düşünülüyordu.

Türkiye grubun üçüncü maçı için Letonya deplasmanına gitti. Grubun en zayıf takımı olan Letonya karşısında farklı bir galibiyet ile morallerin düzeltilmesi umut ediliyordu ancak milli takım bu maçı son dakika golü ile 3 – 2 güç bela kazanabildi ve bir kez daha oyun olarak büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Dördüncü maçta Galler’i mağlup eden takımımız bu maçta da golleri son 20 dakikada bulabildi.

Türkiye

Ermenistan Önünde Sürpriz Puan Kaybı

Tüm eleştirilere rağmen 4 maç sonunda 9 puanla grubunda ikincilik konusunda en iddialı takım olan ülkemiz Ermenistan ile iç sahada oynayacağı maçı kazanması halinde grup 2.’liğini büyük ölçüde garantileyeceği gibi liderlik iddiasını da sürdürecekti. Ancak Ermenistan maçında çok büyük bir sürpriz yaşandı ve milli takım iç sahada Ermenistan’a karşı puan kaybetti. Bu kayıp sadece liderlik hayallerinin suya düşmesine neden olmadı, grupta 2.lik şansını da zora soktu milli takım ne yazık ki.

Türkiye önünde deplasmanda sürpriz bir puan alan Ermenistan bir anda grupta 2.lik için iddialı duruma geldi. Milli takımın kötü oyunu da düşünüldüğünde Ermenistan şu an grup ikinciliği için ciddi şekilde motive olmuş durumda.