Cengiz Ünder

Avrupa Şampiyonası Elemeleri 12 Eylül Maçları

Avrupa Şampiyonası Eleme Grupları’nda 12 Eylül tarihinde oynanan 9 maçla birlikte Eylül ayı maçları tamamlanmış oldu. Gruplardaki bir sonraki maçlar 10. ayın ortasında oynanacak.

Garantileyen Yok

2024 Avrupa Şampiyonası için oynanan grup eleme maçlarında 6. hafta geride kaldı gruplarda. Bay geçen takımlar sebebi ile pek çok grupta takımlar 5. maçlarını tamamlamış oldular 10, 11, 12 Eylül maçları ile. Şu ana kadar sadece üç takım; İskoçya, Fransa ve Portekiz firesiz geçti grup maçlarını ancak bu takımlar da matematiksel olarak henüz garantilemediler turnuvaya katılmayı. Bu üç takım da birer galibiyet daha alırlarsa garantileyecekler Avrupa Şampiyonası’na katılmayı. Dün oynanan maçlarda alınan skorlar şöyleydi;

İsviçre – Andora: İsviçre, sahasında oynadığı maçta zayıf rakibi karşısında hiç zorlanmadı ve maçı 3 – 0 kazanarak puanını 14 yaptı. İsviçre’ye bir galibiyet yetiyor artık kalan maçlarda.

Romanya – Kosava: İsviçre’nin lider olduğu grupta İsrail ile ikincilik mücadelesi yapan Romanya, bu kritik maçı 2 – 0 almayı başardı ve bu haftayı da İsrail’in önünde kapatmayı başardı.

İsrail – Beyaz Rusya: Romanya’nın kazandığı hafta İsrail de üzerine düşeni yaptı ve maçını kazanmayı başardı. Beyaz Rusya önünde zorlanan İsrail, maçı tek golle kazanmayı başardı ve bu grup en çekişmeli gruplardan biri olarak girecek şimdi son 3 maça.

İsveç – Avusturya: İsveç kendi evinde oynadığı bu maçta çok kritik bir mağlubiyet aldı Avusturya karşısında ve gruptan çıkma şansını çok ama çok büyük bir riske soktu. Maçtan sonra İsveç tribünlerinin takıma sert tepkisi vardı.

Norveç – Gürcistan: Norveç takımında Erling Haaland atmaya, Norveç de kazanmaya devam ediyor. Maçı 2 – 1 kazanan Norveç ikincilik iddiasını sürdürdü ama işi zor Norveç’in zira İskoçya ve İspanya çok iyi gidiyorlar.

İtalya – Ukrayna: İtalya zor da olsa 2 – 1 kazandı ve bir maç eksiği olmasına rağmen 2.lik koltuğuna oturdu. Yine de İtalya’nın İngiltere’yi geçmesine pek ihtimal verilmiyor.

Malta – Kuzey Makedonya: Grubun iki iddiasız takımının mücadelesinde gülen taraf konuk ekip Kuzey Makedonya oldu.

12 Eylül

12 Eylül Tarihinin Gollü Maçları

12 Eylül Sarlı günü oynanan maçlar arasında iki maçta Belçika ve İspanya adeta rakiplerinin üzerine gol olup yağdılar.

Belçika – Estonya: Belçika, zayıf rakibi Estonya’yı 5 – 0 ile geçerken başrolde son zamanların eleştirilen ismi R. Lukaku vardı. Lukaku 2 gol atarken diğer goller Trossard, Vertonghen ve De Ketelaere’den geldi. Belçika bu galibiyetle liderliğini sürdürdü.

İspanya – Güney Kıbrıs: 12 Eylül Salı günü oynanan maçlarda en farklı galibiyeti İspanya aldı. Güney Kıbrıs kalesine tam 6 gol attı İspanya. Bir maçı eksik olan İspanya puanını 9 yaparak 2. sıraya çıksa da eksik maçını kazansa bile yine de İskoçya’nın 3 puan gerisinde kalacak.