Cengiz Ünder

Avrup Şampiyonası Elemeleri 11 Eylül Sonuçları

Avrupa Şampiyonası Elemeleri gruplarında 11 Eylül Pazartesi günü ikisi bizim gurubumuzda olmak üzere toplamda beş maç oynandı. Grubumuz takımlarından Hırvatistan artık işi büyük ölçüde bitirirken Ermenistan’ın yenilmesi ile milli takımımız için de Euro 2024 yolu açılmış oldu. Ne var ki Türkiye bu turnuvaya katılım bileti alsa bile Stefan Kuntz ile ilgili tartışmalar pek bitecek gibi gözükmüyor. Türkiye bugün Japonya ile bir hazırlık maçı oynayacak ve iddialara göre olumsuz bir sonuçta Alman teknik adam Stefan Kuntz’un görevine son verilecek.

11 Eylül

Beş Maç Oynandı

Slovakya – Lihtenştayn: Portekiz’in olduğu grupta harika bir performans ortaya koyan Slovakya, görece zayıf rakibi Lihtenştayn karşısında da 3 – 0’lık çok net bir galibiyet alarak grupta çok önemli bir avantaj elde etti. Portekiz’in Lüksemburg ile oynadığı hafta da galip gelen Slovakya böylece 3. sırada yer alan Lüksemburg ile de puan farkını 3’e çıkarmış oldu. İlk ikinin direkt 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılacağı gruplarda Portekiz ise işi neredeyse bitirdi artık.

Portekiz – Lüksemburg: 11 Eylül tarihinde damga vuran bir maç oldu bu maç. Portekiz, grubun iddialı takımlarından olan Lüksemburg’u çok ama çok farklı geçti. Sadece gecenin değil tüm eleme grupları tarihinin en farklı galibiyetlerinden birini elde etti Portekiz takımı. Lüksemburg kalesine tam 9 gol atan Portekiz, maçı 9 – 0 kazanırken artık Euro 2024’e katılmayı da resmi olarak olmasa da garantiledi diyebiliriz. Grupta Slovakya ile ikincilik mücadelesi veren Lüksemburg’un ise bu ağır yenilgi sonrası toparlanıp toparlanamayacağı ise merak konusu. Slovakya çok büyük bir psikolojik üstünlük elde etti bu maçın ardından.

İzlanda – Bosna Hersek: İzlanda, Bosna Hersek’i mağlup etmeyi başardı ama açıkçası bu çok geç alınmış bir galibiyet oldu. Grupta son 3 maçını kaybeden Kuzey ekibi bu galibiyetle sadece prestij elde etti. Resmi olarak gruptaki şansı devam ediyor olsa da gerçekçi olmak gerekirse Bosna da İzlanda da Avrupa Şampiyonası’na direkt katılım hakkı elde edebilecek takımlardan değiller.

Grubumuzdaki 11 Eylül Maçları

Ermenistan – Hırvatistan: 11 Eylül tarihli maçlarda bizim için en önemli maç buydu. Bu maç bu iki takım kadar bizim için de çok önemli bir maçtı. Türkiye, kendi sahasında Ermenistan‘a puan kaybedince bu maç bir anda bizim için de çok kritik hale gelmişti ama neyse ki korkulan olmadı ve maçı konuk ekip Hırvatistan 13. dakikada bulduğu golle maçı 1 – 0 kazanmayı başardı. Bu galibiyetle liderliği neredeyse garantileyen Hırvatistan bizim de önümüzü açmış oldu. Türkiye şimdi Hırvatistan karşısında mağlup da olsa diğer maçlarını kazandığı takdirde grubu 2. sırada bitirecek ve Avrupa Şampiyonası’na gitme hakkı elde edecek.

Letonya – Galler: Avrupa Şampiyonası elemelerinde şu ana kadar oldukça kötü bir performans koyan Galler, Letonya’yı deplasmanda yendi ama biraz geç kaldı artık grupta puan toplamak için. Letonya ve Galler’in grupta pek bir iddiası kalmadı. Maçı Galler 2 – 0 kazandı.