Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Avrupa Maçında Yok

Fenerbahçe’nin yeni transferi Cengiz Ünder, ismi Uefa’ya henüz bildirilmediği için takımının Maribor deplasmanda karşılaşacağı maçta oynayamayacak. Milli oyuncu, eğer Fenerbahçe tur atlarsa, hocası İsmail Kartal’ın istemesi halinde Uefa Avrupa Konferans Ligi play off turunda forma giyebilecek. Milli oyuncu Cengiz Ünder’in bir sonraki lig maçı olan Samsunspor deplasmanında forma giymesinin önünde ise hiçbir engel yok. Milli oyuncunun lisansı çıkartıldı.

Cengiz Ünder

Cengiz Ünder İçin 15 Milyon Avro Bonservis

Sarı lacivertli kulüp yakın zaman önce milli oyuncunun bonservis bedelini açıklamıştı. Fenerbahçe, Cengiz Ünder’i kadroya katabilmek için olimpik Marsilya takımına 15 milyon avro bonservis bedeli ödemeyi kabul etti ancak bu para sarı lacivertli kulübün kasasından tek seferde çıkmayacak. Fenerbahçe bu parayı 4 yıla yayılan taksitlerle ödeyecek

Cengiz Ünder Fenerbahçe için stratejik öneme sahip bir futbolcu. Sarı lacivertli kulüp bu sene hocası da dahil olmak üzere kadrosunu neredeyse baştan aşağıya değiştirdi. Ülkemizde bu sezonda da 8 + 6 kuralı geçerli olduğundan takımlar lig maçlarında ilk 11’de 3 yerli oyuncu bulundurmak zorundalar. Bu anlamda Cengiz Ünder Fenerbahçe’nin elini oldukça rahatlatacak bir isim oldu kadroda.

Fenerbahçe senelerdir yerli kaleci kullanan bir takım. Saha içinde iki Türk oyuncuya daha ihtiyaç duyuyordu sarı lacivertli kulüp. Bu sene stoper tandemini de yabancı oyunculardan kuran takımda Ferdi Kadıoğlu takımdaki 2. Türk oyuncu olarak ilk 11’de yer alıyordu ve 3. Türk olarak da Mert Hakan Yandaş’ı görüyorduk genelde sahada. Cengiz Ünder’in takıma katılımı ile beraber hem zaman zaman Ferdi Kadıoğlu’nu dinlendirme şansına sahip oldu teknik adam İsmail Kartal hem de isterse orta sahanın tamamını yabancı oyunculardan oluşturma şansına.

Kadroda Ferdi Kadıoğlu’nun yedeği olarak Mert Müldür’ün olması da yine İsmail Kartal’a geniş bir rotasyon imkanı sunuyor Fenerbahçe’de. Bu sezon üç kulvarda mücadele edecek olan takım üç kulvarda da sonuna kadar gitmek istediğinden böylesine geniş bir kadro zaruriydi sarı lacivertli takım için.

Yabancı Kaleci İhtimali

Cengiz Ünder’in transferinin resmiyet kazanması ve oyuncunun lisansının çıkarılmasının ardından Fenerbahçe’de bir de yabancı kaleci transferi gündeme geldi. Bu sezon Cengiz Ünder’in pek çok maçta ilk 11 çıkması bekleniyor ki oyuncuya ödenen bonservis de nazara alındığında Cengiz Ünder’in as oyuncu olarak düşünüldüğü ortada. İkinci Türk olarak da Ferdi Kadıooğlu sıklıkla sahada olacak. Orta saha için ise seçeneği çok İsmail Kartal’ın. Mert Hakan Yandaş, İsmail Yüksek ve İrfan Can Kahveci’den birini ilk 11’e aldığında kalede Türk oynatma zorunluluğundan kurtuluyor Fenerbahçe, bu sebeple de kaleye yabancı bir alternatif düşünülüyor.

Fenerbahçe’de kale için düşünülen isim ise iki aydır gündemde olan Dominik Livakovic. Cengiz Ünder transferinin bitmesinin ardından Fenerbahçe, Hırvat file bekçisi için girişimlerini hız vermiş durumda.