Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Maliyeti Açıklandı

Fenerbahçe, Olimpik Marsilya’dan kadrosuna kattığı milli oyuncu Cengiz Ünder’in maliyeti hakkında kamuoyu ile bilgi paylaştı. Sarı lacivertli kulüp milli kanat oyuncusu için Fransız kulübüne tam 15 milyon avro bonservis bedeli ödeyecek.

maliyeti

Cengiz Ünder’in Maliyeti KAP’ta

Sarı lacivertli kulüp Kamuoyu Aydınlatma Platformu’da (KAP) yayımlanan açıklamasında 15 milyon avroluk bedelin dört sene içerisinde ödeneceğini belirtti. Fenerbahçe Spor Kulübü’nden yapılan açıklama şöyleydi;

Profesyonel futbolcu Cengiz Ünder’in transferi konusunda kulübü ve kendisi ile anlaşmaya varılmıştır.

Olympique de Marseille kulübüne toplam transfer bedeli olan 15.000.000 Avro 4 sene içerisinde ödenecektir.

FIFA talimatları gereği doğacak olan dayanışma katkı bedelleri kulübümüz tarafından ödenecektir.

Yatırımcılarımızın bilgisine sunarız.

Olimpik Marsilya kulübü milli oyuncuyu 2022 – 2023 futbol sezonunun başında 11 milyon avro bonservis bedeli ile kadrosuna katmıştı. Böylece bir sene sonunda 4 milyon avro net kar elde etti Fransız kulübü Cengiz Ünder’den. Cengz Ünder’in maliyeti bazı tartışmaları da beraberinde getirdi aslında ki bunların başında da yabancı oyuncu sınırı geliyor. Cengiz Ünder elbette çok iyi bir oyuncu ve henüz 26 yaşında. Avrupa tecrübesine sahip kendisini hem İtalya’da hem de Fransa’da kanıtlamış bir isim milli oyuncu buna rağmen 15 milyon avro bonservis bedeli ödendiğinde aslında daha pek çok isim alınabilirdi ancak bu oyuncular yabancı olacaktı. Daha doğrusu tartışmaları başlatan asıl soru şu; evet Cengiz Ünder iyi bir oyuncu ama yabancı sınırı olmasa Fenerbahçe için bu oyuncunun maliyeti daha ucuza olamaz mıydı?

Olimpik Marsilya ile bazı sorunlar yaşamıştı geride kalan sezonun başında Cengiz Ünder ve o dönem 10 milyon üzeri herhangi bir teklife oyuncu ile yollarını ayırmaya hazırdı Fransız kulübü ama o dönem oyuncuya ilgisi olan Fenerbahçe ve Galatasaray takımları kiralama teklifleri ile çalmışlardı Fransız kulübünün kapısını ve bu transfer de o dönem gerçekleşmemişti. Cengiz Ünder’in maliyeti, oyuncunun performansına göre yorumlanacak bir mesele olacak sezon boyunca belli ki.

Ünder Fenerbahçe

Cengiz İstikrar İstiyor

Milli futbolcumuz Avrupa’da formasını giydiği her takımla dönem dönem çok başarılı performanslar yakaladı. Örneğin son olarak forma giydiği Olimpik Marsilya’da 2021 2022 sezonunda kiralık olarak forma giyerken çok başarılı maçlar oynadı ve sezonun Marsilya adına yıldızlarından biri oldu Cengiz Ünder. Sezon sonunda da Olimpik Marsilya kulübü 11 milyon avro bonservis bedeli ödeyerek bonservisini aldı oyuncunun.

2022 – 2023 futbol sezonu başında hoca değiştiren Olimpik Marsilya takımında Cengiz Ünder, yeni teknik adam Igor Tudor’un sistemine uyum sağlamakta zorlandı ve yedek kaldı. İşte bu dönemde adı Türk takımları ile anıldı milli oyuncunun ancak kulübü kiralık gitmesine izin vermedi. Cengiz de ligin ikinci devresinde yeni sisteme uyum sorununu atlattı ve ilk 11’e döndü ama bu sezon Marsilya bir kez daha hoca değiştirince Cengiz Ünder de artık ayrılmak istedi Marsilya’dan ve Fenerbahçe’ye imza attı.